Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Dni Markowej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

W sobotę 21 lipca 2018 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów zaprasza na warsztaty fotograficzne w ramach Dni Markowej 2018. Uczestnicy nauczą się jak wykonywać odbitki fotograficzne w szlachetnej technice cyjanotypii.

Cyjanotypia to żywa historia fotografii, technika wynaleziona w 1842 r. Stosunkowo łatwy proces wykonywania odbitek czyni ją atrakcyjną dla osób początkujących, często nie mających jeszcze z fotografią nic wspólnego. Efektem końcowym są charakterystyczne błękitne obrazy.

Przebieg warsztatów rozpoczyna się od wykonania aparatem portretu. Następnie jego negatyw drukowany jest na folii. W kolejnym etapie w boksie ciemniowym negatyw nakładany jest na wcześniej przygotowany papier. Następnym krokiem jest naświetlanie, które wykonują już sami uczestnicy, najlepiej na słońcu. Naświetlony negatyw uczestnicy wywołują sami w wodzie, wodzie z octem i wodzie z wodą utlenioną. Wysuszone odbitki można zabrać ze sobą, jako unikalną pamiątkę – informują organizatorzy. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Godziny rozpoczęcia kolejnych sesji warsztatów: 15:00, 16:00, 17:00.

Zapisy na warsztaty 11 – 20 lipca w Centrum Kultury Gminy Markowa, pod numerem tel. +48 17 224 10 15, w godzinach 8:00-16:00. Liczba miejsc ograniczona.

Do udziału w warsztatach uprawnia okolicznościowy bilet wstępu do Muzeum zakupiony w kasie bezpośrednio przed zajęciami (1 zł). Biorąc udział w wydarzeniu wyrażają Państwo zgodę na wykorzystanie Państwa wizerunku dla celów statutowych, promocyjnych Muzeum.

Odwiedzający muzeum w dniach 21, 22 lipca będą mieli okazję nie tylko wziąć udział w warsztatach, ale także zobaczyć kolekcję starych aparatów fotograficznych, średnio formatowych produkowanych w okresie I wojny światowej, międzywojnia i II wojny światowej oraz aparat wielkoformatowy typu Reisekamera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Warsztaty i wystawa inspirowane są fotograficzną pasją Józefa Ulmy – patrona muzeum.

Józef Ulma był nowatorem w wielu dziedzinach życia: ogrodnictwa, pszczelarstwa, hodowli jedwabników, jednak jego największą pasją było fotografowanie. Posiadał aparat, być może samodzielnie przez niego złożony. Zachował się także zbiór książek i czasopism świadczący o dokształcaniu się Józefa w dziedzinie fotografii. Na jego fotografiach widać dużą świadomość kompozycji i posługiwania się światłem. Setki jego zdjęć zachowało się w prywatnych zbiorach. Ulma dokumentował codzienne życie mieszkańców wsi, czas pracy i świętowania, wydarzenia ważne dla całej społeczności, portrety na zamówienie. Fotografował „w terenie”, a także w aranżowanych scenografiach. W całym zbiorze wyróżniają się wzruszające, intymne portrety bliskich.

21.07.2018, 15:00 – 18:00 – warsztaty fotograficzne – cyjanotypia
21 – 22.07.2018 – wystawa aparatów fotograficznych z początku XX wieku

———————————————-

Warsztaty i wystawa organizowane są we współpracy z Fundacją Aparat Caffe.

Fundacja Aparat Caffe jest społeczną instytucją kultury fotograficznej, która dysponuje jedną z największych w Polsce i stale powiększającą się kolekcją eksponatów muzealnych związanych z fotografią. Zbiór ten liczy blisko 3,5 tys. analogowych aparatów i akcesoriów fotograficznych, klisz, szklanych negatywów, zdjęć oraz tematycznych wydawnictw. Od 2017 r. jest udostępniany poprzez wystawy w Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Misją Fundacji i Atelier Aparat Caffe jest odkrywanie i rozwijanie kultury fotograficznej, dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uświadamianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie oraz kreowanie atrakcyjnego społecznie programu działań kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych. Poprzez rozwijanie zainteresowań twórczych oraz tworzenie otwartego miejsca spotkań wierzymy, iż uda nam się ocalić od zapomnienia sztukę fotografii klasycznej, tak aby mogła być odkrywana oraz podziwiana przez obecne i przyszłe pokolenia.