Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Dziadek do orzechów” Niełatwej Grupy Teatralnej wypełnił widownię MDK

dsc_1473-kor-1024x768Dzieci, rodzice, młodzież, dyrektorzy szkół i nauczyciele, przedstawiciele władz – w sumie wypełniona prawie do ostatniego miejsca sala widowiskowa MDK oklaskiwała wczorajszą premierę „Dziadka do orzechów”. Nad spektaklem od września intensywnie pracowała grupa piętnastu młodych osób skupionych w łańcuckiej Niełatwej Grupie Teatralnej. Zespół zawiązał się w ramach projektu „Teatr Wyzwala – Inicjatywy Lokalne 2016” z inicjatywy dwóch uczniów Ekonomika, Wojciecha Świątoniowskiego i Jakuba Kielara. Pod kierunkiem Natalii Kozy, teatrologa i edukatora Teatru Maska w Rzeszowie, młodzież na scenie MDKu spędziła długie godziny przygotowań. W przygotowaniu spektaklu pomogło też wiele innych osób, m.in. tancerki z Zespołu Tanecznego RYTM, które wcieliły się w role myszy oraz uczennice technikum usług fryzjerskich ZS3 w Łańcucie, które przygotowały fryzury aktorów. Sądząc po reakcji publiczności – trud się opłacił.

dsc_1501-kor-1024x768W 45-minutowej sztuce na podstawie baśni E.T.A Hoffmanna młodzież przeniosła widzów w świat marzeń, w którym wszystko jest możliwe. Spektakl opowiada historię młodej Klary, która bierze pod swoją opiekę drewnianego Dziadka do orzechów. Ustawiając go wśród swoich zabawek, szybko przekonuje się, że nie jest to zwykła figurka. We  śnie przenosi się do świata, w którym toczy się zacięta walka lalek z myszami. Dziadek do orzechów musi pokonać Króla myszy, by ściągnąć z siebie klątwę i powrócić do swojej pierwotnej postaci. W tym może pomóc mu tylko Klara.

Młodzież z Niełatwej Grupy Teatralnej planuje wystawić Dziadka do orzechów również w obu filiach MDK w okresie świątecznym. Jest także chętna, by pokazać swoją sztukę w innych domach kultury i przedszkolach. Czy Grupa będzie wystawiać kolejne spektakle? Czas pokaże.

Premiera spektaklu 9 listopada była też okazją do nagrodzenia autorów wszystkich czterech inicjatyw realizowanych przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016”. Poza projektem „Teatr Wyzwala” były to: „Lot ku przyszłości” Jakuba Ryby, „Taniec moją pasją” Bogusławy Bieniasz i „Bitowe Flow” Anny Czajki. Za pełne zaangażowanie i dobrą współpracę dziękowali koordynatorom dyrektor MDK Andrzej Piechowski oraz zastępca dyrektora, koordynator programu w Łańcucie, Agnieszka Cieślicka.

Fot. Edward Soński