Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Dzień odblasków” w Łańcucie

Fot. KPP Łańcut

6 grudnia łańcucka Policja brała udział w akcji pod nazwą „Dzień odblasków”, której celem jest zachęcanie pieszych do korzystania z elementów odblaskowych (nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg).

Akcja została zapoczątkowana w Norwegii i prowadzona jest co roku. W Polsce „Dzień odblasków” przeprowadzany jest od 2006 roku, w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.

Marzeniem chyba nas wszystkich jest, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania – informuje KGP.

W ramach tej akcji ogłoszono konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok.

Jak informuje KGP, do 31 maja 2018 roku przyjmowane będą zgłoszenia od przedszkoli, które chcą wziąć dział w konkursie przesyłając swoje projekty do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej Policji. 31 sierpnia zostanie ogłoszona lista laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

Źródło: KGP