Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Dzień otwarty Pracowni Konserwatorskich w łańcuckim Muzeum

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na Dzień otwarty Pracowni Konserwatorskich. Każdy, kto zakupi bilet w cenie 1 zł będzie mógł zwiedzić pracownie znajdujące się w budynku muzealnych Stajni (ul. 3-go Maja 14, wejście od dziedzińca).

Zwiedzający zapoznają się z tajnikami pracy w pracowni tapicerskiej i konserwacji mebli. Obejrzą poszczególne etapy tapicerowania oraz poznają różne przykłady i zagadnienia związane z meblami. Turyści będą mieli możliwość zobaczenia nad czym aktualnie pracują muzealni konserwatorzy.

Pracownię tapicerską i stolarską można zwiedzać od 9:00 do 16:00. Bilety do kupienia na miejscu, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Ponadto organizatorzy przygotowali limitowane warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wykład dla dorosłych. W programie dodatkowych atrakcji:

9:00 – Warsztaty dla dzieci

  • Poznanie tajników pracy konserwatora, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV,
  • Zadanie dla uczestników – sklejanie rozbitej „wazy”. Dzieci dostają rękawiczki, pędzelki, farby. Wizerunek wazy wydrukowany na piance i pociętą dostają w formie puzzli. Zadaniem będzie odtworzenie wizerunku wazy. Kilka kawałków „puzzli” będzie białych – aby dzieci odtworzyły wzorek.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: konserwacja@zamek-lancut.pl, cena: 1zł/os.

12:30 – Warsztaty dla młodzieży

  • Tajniki praca konserwatora w Muzeum, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV, pokazanie złocenia, pokazanie kilku przykładów reperacji obrazu, pokaz materiałów używanych do konserwacji
  • Zadanie – konserwacja obrazu. Młodzież dostaje rękawiczki, klej i inne materiały. Wizerunek Sofonisby wydrukowany na płótnie i pocięty w formie puzzli. Na pociętych fragmentach są różne rodzaje uszkodzeń: dziury, zarysowania, brak farby. Zadaniem uczestników będzie próba naprawy uszkodzeń. Młodzież może zabrać kawałki uszkodzonego płótna ze sobą – będą to fragmenty, które udało im się naprawić.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: konserwacja@zamek-lancut.pl,  cena: 1zł/os.

16:00 – Wykład dla dorosłych – „Jak opiekować się wartościowymi obiektami w domu / domowa profilaktyka konserwatorska”

  • Wprowadzenie:Tajniki konserwacji – na czym polega praca konserwatora, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV,
  • Prezentacja ze zdjęciami. Uczestnicy dowiedzą się, jak opiekować się rzeczami wartościowymi z podziałem na materiały: papier, dokumenty, listy, oleodruki tkanina np. ubrania, skóra np. stare zegarki, płótno np. obrazy, drewno np. meble, metal np. srebrne sztućce, rzeźby w kapliczkach.

Na wykład obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: rezerwacje@zamek-lancut.pl, lub telefonicznie: 17 225 20 08, w. 124, cena: 1zł/os.

Zadanie finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz własnych.