Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Dziś i jutro zła jakość powietrza nad Łańcutem

W Łańcucie szczególnie zły stan powietrza będzie notowany dziś i jutro. W tym czasie zaleca się zaniechanie lub ograniczenie do minimum przebywania na powietrzu. Dziś w przypadku pyłu PM2,5 w niemal wszystkich stacjach pomiarowych normy zostały przekroczone.

 

Zjawisko smogu jest efektem nadmiernej emisji do atmosfery pyłów PM2,5 iPM10. Wpływ na zanieczyszczenie naszego powietrza ma spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych piecach i kotłach domowych. Pomimo zakazu, wielu mieszkańców spala w nich również odpady.

Smog zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Często przyczynia się do zachorowalności na choroby serca i układu krążenia, dróg oddechowych oraz raka płuc. Objawami mogą być kaszel, trudności z oddychaniem, katar sienny, zapalenie alergiczne spojówek oraz astma.

Najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, osoby mające problemy z sercem i układem oddechowym. Osobom z grupy ryzyka, ale i nie tylko, w momencie znacznego pogorszenia stanu powietrza odradza się przebywania na zewnątrz.