Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Dziś koncert zespołu VOŁOSI w łańcuckiej rezydencji

W piątek, 22 listopada w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych. Tym razem będzie to inspirujące spotkanie z kulturą węgierską. O godz. 19:00 na scenie w Sali Balowej dawnej rezydencji magnackiej wystąpi zespół VOŁOSI.

VOŁOSI zadebiutowali w 2010 r. na Festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W kolejnym roku potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie, na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W 2012 r. pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory VOŁOSI są nieprzerwanie w trasie.

Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3.

VOŁOSI współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo’jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.

Recenzenci zgodnie stwierdzają, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

Bilety w cenie 1 zł do kupienia w Kasach od wtorku 19 listopada. Muzeum nie prowadzi rezerwacji wejściówek.

Zadanie finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz własnych.

Europejskie Wieczory Literacko-Muzyczne są organizowane przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.