Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Hufiec ZHP w Łańcucie otrzyma nowy sztandar i imię płk. Leopolda Lisa-Kuli

W najbliższą sobotę, 9 czerwca, odbędą się uroczystości nadania imienia i sztandaru Hufcowi ZHP w Łańcucie, a także Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Kosinie. Wydarzenie wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

Dyskusja o patronie Hufca rozpoczęła się jeszcze w roku 2014 na Zjeździe Nadzwyczajnym Hufca ZHP w Łańcucie. W toku podjętej debaty oraz konsultacji przeprowadzonych wewnątrz kręgów harcerskich, rozważano różne kandydatury nowego bohatera Hufca. Przyjęte kryterium wyboru opierało się na trzech przesłankach: harcerski rodowód przyszłego patrona, jego związek z Ziemią Łańcucką oraz cechy jego charakteru, które bliskie byłyby współczesnej młodzieży.

Dzisiaj już wiadomo, że Hufiec ZHP w Łańcucie otrzyma imię płk. Leopolda Lisa-Kuli.

To nie przypadek, że wspólnie wybraliśmy imię płk. Leopolda Lisa-Kuli, syna Ziemi Łańcuckiej. To bliski młodzieży bohater, nie tylko znakomity żołnierz, ale dobry syn, uczeń i przyjaciel. Taki patron to dla nas harcerzy wielkie zobowiązanie, mamy nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu – mówi harcmistrz Adam Hadław, przewodniczący Komisji Historycznej Hufca Łańcut.

Nadanie imienia poprzedziła kilkumiesięczna praca programowa w ramach Kampanii Bohater. Postać Leopolda Lisa-Kuli była tematem przewodnim harcerskich obozów, biwaków i zbiórek. W ich trakcie harcerze i zuchy hufca Łańcut poznawali postać nowego bohatera – jego historię i życiorys.

Ten szczególny dzień dla hufca zaplanowany został na 9 czerwca. Uroczyste wręczenie sztandaru odbędzie się w Kosinie, koło Łańcuta.

Wybór Kosiny był dla nas oczywisty, gdyż to tutaj właśnie urodził się nasz bohater. Również miejscowa szkoła nosi imię pułkownika i jest doskonałym przykładem jak pracować z bohaterem i w jaki sposób wartości z nim związane przekazywać młodzieży – informuje podharcmistrz Mirosław Mac, komendant Hufca Łańcut. Zależy nam, aby to ważne wydarzenie zgromadziło jak najwięcej zuchów i harcerzy oraz osób związanych z naszym hufcem na przestrzeni dziesięcioleci, a także sympatyków i przyjaciół harcerstwa, którzy wspierają na co dzień nasze działania – dodaje.

Sztandar ufundowany został przez Honorowy Komitet Nadania Nowego Sztandaru dla Hufca ZHP w Łańcucie. Komitetowi przewodniczy Kazimierz Gołojuch, poseł na Sejm RP, a zaproszenie do Komitetu przyjęli przedstawiciele lokalnych samorządów. Fundatorami sztandaru są również instruktorzy, zuchy i harcerze hufca, a także przyjaciele harcerstwa.

Dla harcerzy sobotnie uroczystości związane są również z trzydniowym biwakiem. Podczas jego trwania będą miały miejsce wydarzenia towarzyszące. W piątek o godz. 19.30 odbędzie się harcerskie ognisko z gawędą poświęconą bohaterowi. W sobotę, po głównych uroczystościach, o godzinie 16.00 odbędzie się Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, a po nim o godzinie 19.00 koncert harcerskiego zespołu Podkarpatki. Wszystkie wydarzenia odbywają się na terenie szkoły w Kosinie i mają charakter otwarty.

Inf. Hufiec ZHP w Łańucie