Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej – Inspiracje Dziedzictwem

22 i 23 sierpnia w Medyni Głogowskiej już po raz dwudziesty piąty odbędzie się Jarmark Garncarski. Impreza będzie również świetną okazją do spotkań z lokalną, tradycyjną kuchnią. 

Medyński Jarmark Garncarski to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa oraz trwającej właśnie rewitalizacji Zagrody Garncarskiej, impreza przybierze nieco skromniejszą formę. Mimo to, na gości Jarmarku wciąż czeka wiele atrakcji.

22 sierpnia odbędzie się gra terenowa, która swym zasięgiem obejmie całe zagłębie garncarskie. W tym dniu uczestnicy imprezy obejrzą także prezentacje toczenia naczyń glinianych na sposób podlaski oraz wezmą udział w koncercie grupy Dzikie Wino. Będzie to również okazja do zasmakowania m.in. tradycyjnych ziemniaczków z glinianego kociołka.

Dzień później Jarmark rozpocznie się kiermaszem ceramiki i innych rzemiosł. Na placu przy kościele w Medyni Głogowskiej będzie można oglądać m.in. pokazy garncarskie, wikliniarskie projekcje archiwalnych filmów o zagłębiu garncarskim, inscenizacje teatralne opowiadające o tym, jak dawniej handlowano glinianymi naczyniami.

Zaplanowano także warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz warsztaty kulinarne,  podczas których będzie można posmakować potraw przygotowanych w glinianych naczyniach. Takie dania mają swój niepowtarzalny smak, zaś panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Medyni Głogowskiej, które zadbają o ich przygotowanie, to prawdziwe mistrzynie kuchni.

Nie zabraknie również koncertów. Na scenie pojawią się Karczmarze, Late On Time, Yellow Horse. Z objazdowym koncertem na bryczkach wystąpi Zespół Śpiewaczy i Kapela Wolanie. Imprezę uatrakcyjnią konkursy – na największy gliniany dzban oraz  na gliniany lampion.

W czasie Jarmarku można będzie zwiedzać z przewodnikiem takie obiekty jak  m.in. Galeria Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, pracownie garncarskie oraz kościół w Medyni Głogowskiej z ceramicznymi mozaikami, którego wystrój jest naprawdę unikalny.

Tegoroczne wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury zaś partnerem zostało Województwo Podkarpackie.