Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Kolejny pokaz filmowy w łańcuckiej rezydencji

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w piątek 16 listopada o godz. 17:00 na kolejną odsłonę cyklu „Łańcut w filmie”, prezentującego znane i popularne polskie produkcje, na których utrwalono piękno łańcuckich wnętrz. Tym razem w Sali Balowej dawnej rezydencji magnackiej zostanie wyświetlony film „Lokis. Rękopis Profesora Wittembacha”.

To kolejna polska produkcja, do której zdjęcia kręcono na terenie łańcuckiej rezydencji. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Janusz Majewski, muzyka: Wojciech Kilar. W filmie zostały wykorzystane rysunki  Franciszka Starowieyskiego.

Lokis – utrzymana w konwencji filmu grozy opowieść o niezwykłych wydarzeniach w pałacu tajemniczego hrabiego. Pastor Wittembach – lingwista i etnograf – wyrusza na Litwę i Żmudź w poszukiwaniu śladów starego piśmiennictwa sakralnego. Trafia do pałacu ekscentrycznego hrabiego Michała Szemiota, w którym poznaje mroczne tajemnice rodziny sprzed lat. Tu poznaje historię szalonej hrabiny Szemiotowej, zaatakowanej przez ogromnego niedźwiedzia. Wkrótce po tym zdarzeniu kobieta urodziła syna, którego nienawidziła od chwili narodzin.

Pastor udziela też ślubu goszczącego go hrabiemu. Jednak młoda żona ginie w noc poślubną. Czy uda się rozwikłać zagadkę, kto dokonał zbrodni? Ślady wskazują na niedźwiedzia, ale rzeczywiście to on stoi za śmiercią Julii?

Bilety na film w cenie 1 zł będą dostępne w kasach Muzeum i zamkowej Sieni od czwartku 8 listopada.    

Cykl „Łańcut w filmie” jest organizowany przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.

Inf. Muzeum-Zamek w Łańcucie