Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Konkurs poezji patriotycznej w Filii MDK Podzwierzyniec

dsc_9700„Kiedy myślę, Ojczyzna…” to tytuł konkursu poezji patriotycznej, który odbył się dzisiaj w Filii MDK na Podzwierzyńcu. Zorganizowany został przez Szkołę Podstawową Nr 4 im. Jana Pawła II w Łańcucie. Była to już V edycja , w której brało udział 48 uczestników z 14 szkół podstawowych.

W tym roku zorganizowałyśmy konkurs wojewódzki, ponieważ co roku przyjeżdżają uczestnicy z różnych szkół, nie tylko z powiatu łańcuckiego – mówiła Agnieszka Słysz, nauczyciel języka polskiego SP4 w Łańcucie. Bardzo serdecznie wam dziękuję, że podjęliście trud zmierzenia się z poezją patriotyczną. To nie jest łatwa poezja. Trzeba wiedzieć o czym się mówi, co się wtedy czuje – dodała.

SP1 Budy Łańcuckie, SP Krzemienica, SP3 Łańcut, SP2 Budy Łańcuckie, SP2 Rakszawa, SP Sióstr Niepokalanek Jarosław, SP2 Łańcut, SP Rogóżno, SP Markowa, SP Medynia Głogowska, SP Węgliska, SP Husów, SP4 Łańcut, SP Wola Mała.

Tytuł wiersza, który zaprezentuję to „Wszędzie tu i wszędzie Polska”. Autorem tekstu jest Tadeusz Kubiak. Wiersz opowiada o całej Polsce, z czego się składa i jaka ona jest. W tym roku biorę udział po raz pierwszy  – mówiła Monika, uczestniczka konkursu.

dsc_9704Celem tego spotkania było pokazanie dzieciom i młodzieży czym jest patriotyzm. Swoje przywiązanie do Ojczyzny można wyrażać na różne sposoby. Uczestnicy dzięki ogromnemu zaangażowaniu, dbałości o kulturę słowa i próbę wyjątkowej interpretacji udowodnili, że Ojczyzna jest im bardzo bliska.

„Czym będę” to tytuł mojego wiersza, w którym autor wyobraża sobie, czym będzie, może Ułanem, może skromnym plebanem, a może malarzem jak Jan Matejko – opowiadał Szymon, uczestnik konkursu.

Podczas gdy trwały obrady komisji, na scenie swoje wystąpienie miał chór szkolny pod kierownikiem pani Sylwii Wojnar.

W imieniu jury chciałam wam bardzo podziękować za udział w konkursie oraz wspaniałe przygotowanie. To nie był łatwy wybór, ponieważ duże wrażenie zrobiło na nas wiele wystąpień – mówiła przewodnicząca komisji, Alina Flejszar.

Wśród uczestników wyłonieni zostali zwycięzcy:

I miejsce: Magdalena Węgrzyn SP2 Budy Łańcuckie, Julia Wałczyk SP4 Łańcut
II miejsce: Marcelina Giemza SP2 Łańcut, Paulina Marek SP3 Łańcut
III miejsce: Mikołaj Surowiec SP Krzemienica, Oliwia Broda SP Sióstr Niepokalanek Jarosław, Magdalena Siwarga SP3 Łańcut.

Oprócz miejsc na podium, były także wyróżnienia.

dsc_9651Jury podczas przesłuchań brało pod uwagę dobór repertuaru, czy tekst jest odpowiednio dobrany do wieku dziecka. Wiadomo, że czasami mamy bardzo trudne teksty, które dzieci w szkole podstawowej nie są w stanie dobrze zinterpretować. Kolejne kryterium to kultura słowa oraz interpretacja, akcent, dykcja, i oczywiście ogólny wyraz artystyczny – mówiła Agnieszka Słysz.