Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, czyli ogólnopolska akcja policji

Podczas wakacji i wypoczynku nad wodą dochodzi do większej liczby utonięć. Policjanci rozpoczęli działania w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, wszystko po to aby zapobiegać tego typu zdarzeniom.

Honorowy patronat nad projektem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt został wpisany do Harmonogramu realizacji zadań w 2018 r. w ramach Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego, Departament Komunikacji Społecznej oraz Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Fundacja PZU.

Pomimo, że zarówno w zakresie wypadków tonięć jak i utonięć osób na przełomie ostatnich lat widoczna jest tendencja spadkowa, to niepodważalnie należy stwierdzić, że tego rodzaju zdarzenia nadal stanowią wyzwanie dla działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji wodnej, tak aby tego typu przypadki dramatu, nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale również dla jego rodziny i najbliższych, udało się w jak największym stopniu wykluczyć – informuje KGP.

Głównym celem akcji jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, ale również zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą.

Cała akcja potrwa do września 2018 r. i odbywać się będzie na terenie całego kraju. 

Policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych oraz przypadki utonięć.

Do realizacji projektu Biuro Prewencji KGP, przygotowało informatory (330 tys. egz.), naklejki (80 tys.) oraz plakaty edukacyjne (7,5 tys. egz.), które wskazują zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, a także obrazują oznaczenia obowiązujące na kąpieliskach. Będą one wykorzystane m. in. podczas spotkań policjantów dzielnicowych oraz zajmujących się profilaktyką społeczną z dziećmi w szkołach jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego.

Tegorocznej akcji towarzyszy konkurs na przygotowanie 30-sekundowego spotu filmowego przedstawiającego bezpieczny wypoczynek nad wodą oraz promującego zdrowy i aktywny tryb życia pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie wziąć mogą udział zespoły liczące do 3 osób w wieku do 18 lat (pod opieką dorosłego opiekuna). Prace konkursowe można przesyłać do dnia 7 września 2018 r., na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK”.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad woda.

Źródło: KGP