Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Kresowy tygiel narodów, religii i kultur…”

Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają w piątek 18 maja na godz. 11:00 do dawnego Kasyna Urzędniczego na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur, czyli… Unia tu już była!”. Prezentacja skierowana jest do młodzieży, ale udział w niej mogą wziąć także zainteresowani tematem dorośli.

Uczestnictwo w spotkaniu wymaga jednak wcześniejszego zgłoszenia w Dziale Edukacji Muzealnej (tel.: 17 225 20 08, wew. 139). Wydarzenie ma charakter otwarty. Liczba miejsc ograniczona.

„W programie zajęć adresowanych do uczniów szkół średnich Łańcuta opowieść o prekursorskim dziedzictwie Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych oraz fascynującym tyglu narodów, religii i kultur, jaki przez kilkaset lat stanowiły ziemie wschodnie I i II Rzeczypospolitej. Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Multimedialna prezentacja poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku”. (TKK)

inf. Muzeum-Zamek w Łańcucie