Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Nagroda Starosty Łańcuckiego dla Mateusza Szpytmy

28 września br. w Hotelu Łańcut odbyła się uroczystość z okazji XX-lecia Powiatu Łańcuckiego połączona z galą wręczenia Nagrody Starosty Łańcuckiego, czyli statuetki św. Michała Archanioła. Nagroda ta przyznawana jest od 17 lat osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Powiatu Łańcuckiego. Wpływ na wygraną mają osiągnięcia społeczne, naukowe, sportowe, kulturalne, artystyczne czy popularyzatorskie.

Tegoroczna Nagroda Starosty Łańcuckiego trafiła do dr Mateusza Szpytmy – wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pomysłodawcy i współtwórcy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Z jego inicjatywy zorganizowana została także wystawa „Samarytanie z Markowej”, która prezentowana była w 26 krajach.

W tym roku wśród nominowanych do nagrody, oprócz Mateusza Szpytmy, znalazł się również Jan Jabłoński – inicjator powstawania szkolnych drużyn pożarniczych, powiatowy organizator sportu oraz Zbigniew Trześniowski – pasjonat historii Łańcuta i powiatu, autor kilkunastu książek o dziejach miasta i okolic.

Podczas uroczystości wystąpiła Natalia Cieślachowska-Trojnar, której przy fortepianie towarzyszył Paweł Węgrzyn.

Relacja z gali w najbliższych Wydarzeniach.