Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Nasza młodzież to Niełatwa Grupa Teatralna

Taką nazwę przyjęli uczestnicy zajęć teatralnych organizowanych w MDK w ramach projektu Teatr Wyzwala. Już 9 listopada pokażą nam efekty swojej pracy. 

Grupa zawiązała się w sierpniu tego roku. dsc_0084-kor-1024x768Po tygodniowych zajęciach integracyjnych uczniowie rozpoczęli pracę nad przygotowaniem listopadowego spektaklu. Spotkania odbywają się kilka razy w tygodniu a prowadzi je teatrolog, edukator Teatru Maska, Natalia Koza.

Ta inicjatywa zrzesza ludzi, którzy chcą zrobić coś kreatywnego, ciekawego. – mówi Julia Rejman – Tutaj miło spędza się czas i poznaje osoby, które mają takie same zainteresowania. Mi najbardziej podoba się atmosfera jaka panuje w grupie. 

W ramach projektu młodzież nie tylko ćwiczy w łańcuckim domu kultury. Ma także za sobą dwa wyjazdy na spektakle do rzeszowskich teatrów. W Teatrze im. W. Siemaszkowej zobaczyli „Dzieci Hioba„. W Teatrze Maska analizowali pracę aktorów w spektaklu „Calineczka„.

clipboard01Piętnaście osób w wieku od 14 do 19 lat połączyło zamiłowanie do aktorstwa, ale poprzez teatralną inicjatywę grupa zdążyła się ze sobą zżyć także na innych polach. W tym momencie to zgrana grupa przyjaciół, dla których popołudnie spędzone na scenie MDK to często najprzyjemniejsza część dnia. 

Najbardziej podoba mi się to, że jesteśmy bardzo ze sobą zintegrowani i świetnie się ze sobą czujemy. Dlatego godziny jakie spędzamy w MDK są nie tylko pełne pracy ale i zabawy. – podkreśla Magda Łyko.

Premierowy spektakl sztuki, którą przygotowuje Niełatwa Grupa Teatralna odbędzie się 9 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Wstęp na spektakl jest wolny. Co młodzi zaprezentują? Zdradzą już niedługo. 

Bardzo chciałabym, żeby zajęcia naszej grupy były kontynuowane także po wystawieniu spektaklu. – przyznaje Ola Filipek – Byłam o tym przekonana o tym już po pierwszych zajęciach. 

dsc_0103-kor-1024x768Zajęcia grupy odbywają się w ramach projektu Teatr Wyzwala autorstwa uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie, Jakuba Kielara i Wojciecha Świątoniowskiego. To jedna z czterech inicjatyw realizowanych razem z Miejskim Dome Kultury w Łańcucie w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016. Koordynatorem programu w Łańcucie jest zastępca dyrektora MDK, Agnieszka Cieślicka. Na realizację tego zadania MDK pozyskał z Narodowego Centrum Kultury ponad 5,5 tys. zł

Fot. E. Tomaszek, E. Soński