Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Niepodległa dla wszystkich” – to hasło przewodnie tegorocznej 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

8 września startują 26. Europejskie Dni Dziedzictwa – największe święto zabytków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest „Niepodległa dla wszystkich”. Motto jest ściśle powiązane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ciągu dwóch wrześniowych weekendów (8-9.09 i 15-16.09) w całej Polsce odbywać się będą liczne wydarzenia, promujące zabytki i lokalne dziedzictwo w kontekście wolności, niepodległości i suwerenności. W tym roku projekt realizowany jest we współpracy z Biurem Programu Niepodległa.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i tradycje regionu. Nie można mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona niełatwa i skomplikowana, staramy się przybliżyć, w tym roku ogniskując uwagę na temacie setnej rocznicy odzyskania niepodległości – mówi Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Ogólnopolska inauguracja odbędzie się 8 września br. w Oleśnie w województwie opolskim. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji, w tym warsztaty, spotkania, spektakle teatralne, rajd rowerowy oraz grę terenową. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Kukulska.

Inauguracja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Rzeszów zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa m.in. do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. To propozycja dla osób chętnych poznać przedwojenną historię stolicy województwa podkarpackiego. W dniach od 8.09 do 30.10 można zwiedzać wystawę fotografii „Rzeszów Edwarda Janusza i Rodziny”. Prezentowane tam zdjęcia ukazują architekturę miasta z przełomu XX i XXI wieku, życie codzienne mieszkańców oraz ważne wydarzenia w historii miasta. Od 7.09 zapraszamy na wystawę plenerową „W drodze do niepodległości”, na której prezentowane będą fotografie i skany dokumentów żołnierzy z okolic Rzeszowa.

Pełną informację o tym, co będzie się działo podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podkarpackim znajdziecie na stronie: www.edd.nid.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach EDD jest bezpłatny.