Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Noc Muzeów 2018 także w Markowej

19 maja w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów 2018.  W naszej okolicy na nocne zwiedzanie zaprasza Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W tegorocznej edycji święta muzeów i muzealników Markowa zaprasza na oprowadzanie śladem symboli nie tylko w ekspozycji muzeum, ale także w jego otoczeniu. Reżyserowane światłem: przestrzeń, budynek muzeum i symbolika ukryta w jego bryle będą ważnym elementem narracji wieczoru – informuje Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Po raz pierwszy w tym roku publiczność zgromadzona na markowskiej Nocy Muzeów będzie miała okazję obejrzenia zakończonej niedawno inwestycji wokół budynku – Sadu Pamięci. Jego aranżacja inspirowana jest Ogrodem Sprawiedliwych na terenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Ściśle nawiązuje do jednej z pasji Józefa Ulmy, jaką było sadownictwo. Przy alejkach w Sadzie Pamięci zostały umieszczone podświetlane nocą tablice z nazwami blisko 1500 miast, miasteczek i wsi leżących w granicach II Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie podczas okupacji niemieckiej, ludność polska z narażeniem życia ratowała Żydów. Wykaz zawiera lokalizacje, w których działali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W rezultacie Sad Pamięci poszerza ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów o wątki ogólnopolskie tematyki ratowania Żydów przez Polaków. W centrum Sadu Pamięci znajduje się Pomnik Rodziny Ulmów, ufundowany przez lokalną społeczność w 60. rocznicę mordu w Markowej w 2004 r.

Oprócz tego zwiedzający będą mogli obejrzeć film dokumentalny „Świat Józefa” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, w którym dramatyczna historia rodziny Ulmów została przedstawiona głosem lokalnej społeczności markowskiej.

Wstęp do muzeum po zakupieniu specjalnego biletu okolicznościowego o wartości symbolicznej złotówki. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie rozpoczynać się o pełnych godzinach 19.00, 20.00, 21.00. Możliwe będzie także zwiedzanie indywidualne.

***

Europejska Noc Muzeów, to wydarzenie kulturalne, polegające na udostępnianiu muzeów, galerii, czy innych instytucji kultury, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwione jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.