Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Nowa metoda oszustw. Policjanci ostrzegają!

W ostatnim czasie pojawiła się nowa metoda, którą oszuści wykorzystują aby wyłudzić od nas pieniądze. Polega ona na przesłaniu informacji na skrzynkę poczty elektronicznej e-mail, o przejęciu loginu i hasła do usługi poczty lub przejęciu kontroli nad komputerem użytkownika i uzyskaniu kompromitujących danych. Przestępcy za nieujawnienie tych danych żądają różnych sum pieniędzy w kwotach rzędu około 500 dolarów, płatnych w walucie elektronicznej BitCoin.

 

Jak informują nas funkcjonariusze policji, w przypadku otrzymania takiej wiadomości należy najpierw sprawdzić, czy jest ona zidentyfikowana jako jedna z kampanii SPAM-erskich poprzez przesłanie danych dotyczących tej wiadomości za pomocą formularza: https://incydent.cert.pl/ do CERT Polska. Jako odpowiedź zwrotna wysyłana jest informacja będąca wynikiem analizy przesłanych danych. Dodatkowo Cert Polska poleca zapoznanie się z zaufaną stroną internetową: https://haveibeenpwned.com/, na której można bezpiecznie sprawdzić czy dany adres poczty elektronicznej e-mail oraz powiązane z nim hasło zostało w przeszłości upublicznione.

Cert Polska oraz Policja sugerują, że w każdym tego typu przypadku należy zweryfikować stosowaną politykę haseł. Regularna zmiana haseł oraz ich odpowiednia złożoność może zabezpieczyć przed ich przejęciem oraz wykorzystaniem przez przestępców.

Inf. KPP Łańcut