Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Nowe oznaczenia na stacjach paliw. Sprawdź, aby uniknąć pomyłki przy tankowaniu

B7, E5, E10, XTL – to tylko niektóre z nowych symboli oznaczeń paliw, które niebawem pojawią się na dystrybutorach na stacjach. To efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy.

Stacje paliw mają wprowadzić nowe etykiety do 12 października tego roku. Pojawią się one na dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, skroplonego gazu ziemnego oraz gazu płynnego na wszystkich ogólnodostępnych stacjach w całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Tankując paliwo zawsze zwracajmy uwagę na oznaczenie na pistolecie od paliwa.

Zmiany te mają za zadanie ułatwić nam czyli konsumentom krajów członkowskich zakup odpowiedniego paliwa. Etykiety zamienią wszystkie które dotychczas znaliśmy i będą widniały na dystrybutorach oleju napędowego, benzyny i gazu.

BENZYNA

Nowy znak dla benzyny będzie mieć postać kółka z literą E w środku. Będzie także widoczne specjalne oznaczenie dla biokomponentów zawartych w benzynie.

OLEJ NAPĘDOWY

Nowe oznaczenie dla oleju napędowego to kwadrat z literą B w środku. XTL to oznaczenie syntetycznego oleju napędowego który nie jest wytwarzany z ropy naftowej.

GAZ

Paliwa gazowe będą oznaczane rombem.

To niejedyne zmiany związane z nowymi przepisami. Etykiety będą bowiem obecne także na nowych samochodach w pobliżu korków bądź klapek wlewu paliwa, po raz pierwszy wprowadzonych na rynek lub zarejestrowanych po 12 października. Kierowcy mogą je również dostrzec w instrukcji użytkowania pojazdów.

Etykieta ma pomóc konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. W tym celu należy dopasować naklejkę na samochodzie do odpowiedniej etykiety na dystrybutorze paliwa.