Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Otwarcie wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” w Markowej

29 września o godz. 17:00 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, odbędzie się wernisaż wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.

Wystawa powstała z inicjatywy przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Joanny Sobolewskiej-Pyz, która będzie gościem specjalnym wernisażu. Towarzyszył jej będzie Jacek Gałązka.

Wystawa przedstawia losy piętnaściorga Ocalonych, urodzonych w latach 1939-1942. Po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w 2015 roku.

Autorami wystawy są: Anna Kołacińska-Gałązka – redaktorka prasowa i książkowa, wydawca, pedagog. Absolwentka studiów Historii i Kultury Żydów w Polsce na Wydziale Historycznym UW. Redaktorka tomu wspomnień „Dzieci Holocaustu mówią…”, autorka wywiadów z ocalonymi. Członkini Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu; Jacek Gałązka – designer informacji, projektant graficzny gazet, magazynów ilustrowanych i serwisów internetowych w Polsce, Belgii, Republice Afryki Południowej, Szwecji, Pakistanie i USA; Maciej Śmiarowski – autor zdjęć.

Urodziły się z wyrokiem śmierci. Ocalały dzięki bezgranicznej miłości rodziców – tych, którzy je oddali i tych, którzy uznali je za własne.

***

Z Zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.

Wstęp na podstawie biletu do Muzeum (5zł/2zł/1 zł).

Inf. i fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.