Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Podsumowanie roku 2019 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Nowy rok rozpoczął się na dobre, ale zanim pochłoną nas tegoroczne wyzwania, warto spojrzeć wstecz na to, co w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej działo się w roku 2019.

Frekwencja wynosząca ponad 35 000 gości z kraju i zza granicy, a wśród nich wielu przedstawicieli świata polityki, mediów i szeroko pojętej kultury i nauki. Wiele wzruszających spotkań odbytych z Ratującymi i Ratowanymi,w tym ceremonia zorganizowania na wniosek Ocalonej i jej rodziny, honorująca polską rodzinę, odkrywane przez Muzeum i upamiętniane na muzealnej Ścianie Pamięci, w formie tabliczek z nazwiskami Polaków ratujących Żydów, odsłanianych następnie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To też prowadzone równolegle badania nad losami społeczności żydowskiej Markowej i okolic, które już wkrótce zostaną opublikowane.

W ubiegłym roku Muzeum w Markowej eksponowało kilka wystaw czasowych, w tym własną – poświęconą polskim Sprawiedliwym walczącym w Powstaniu Warszawskim. Przy współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność w sali wystaw czasowych zagościła wystawa „Between Life and Death” dedykowana europejskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Z kolei, dzięki Instytutowi Pileckiego oraz Ambasadzie RP w Bernie, pokazana została wystawa o polskich dyplomatach w Szwajcarii, ratujących Żydów za pomocą fałszywych paszportów krajów latynoamerykańskich. 

Ubiegłoroczna aktywność Muzeum w dziedzinie edukacji to grubo ponad 100 warsztatów i lekcji muzealnych realizowanych jako standardowa oferta edukacyjna oraz w ramach programu Kultura Dostępna. Ponadto, to seminarium dla nauczycieli zorganizowane wspólnie z OBEN IPN Kraków i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, warsztaty dla Podkarpackiej Policji prowadzone wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także spotkania z edukatorami izraelskimi – to zorganizowana w Markowej i Rzeszowie międzynarodowa konferencja „How to speak about the Righteous?”, skupiająca przedstawicieli czołowych polskich i zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Wspomnieć należy także o kilkunastu prelekcjach i odczytach popularyzujących wiedzę o Polakach ratujących Żydów oraz o Muzeum w Markowej, wygłoszonych m.in. w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w Muzeum Holokaustu w Seredi, podczas konferencji w Salonikach, a także na terenie Polski.

Wśród inicjatyw kulturalnych podejmowanych w minionym roku przez Muzeum w Markowej wymienić należy koncert Kwartetu Śląskiego, dwukrotny pokaz wspieranego merytorycznie przez Muzeum spektaklu „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów”, zrealizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a także premierę reportażu Polskiego Radia Rzeszów „Bejt znaczy dom”, poświęconego historii rodziny Szylarów z Markowej oraz przechowywanej przez nich żydowskiej rodziny Weltzów. Wśród działań kulturalnych skierowanych do najmłodszych warto pamiętać o konkursie plastycznym „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje” oraz o akcji „Choinka dla Ulmów”, inicjatywach wspieranych przez lokalne władze samorządowe i jednostki oświatowe.

Ubiegłoroczna działalność to dla Zespołu Muzeum w Markowej źródło satysfakcji, ale też motywacji. Cieszy, że nasza aktywność jest nie tylko dostrzegana, ale i doceniana (nagroda BohaterON), a przekaz o polskich Sprawiedliwych zyskuje na znaczeniu – pracownicy Muzeum. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w naszych staraniach – dodają.

Inf. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej