Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Ponad 120 uczestników w I edycji „Handzlowskich kijków”

I edycja „Handzlowskich kijków” już za nami. 13 października 2019 r. z pewnością przejdzie do historii Handzlówki.

Miłośnicy nordic walking oraz biegów przełajowych przyjechali na zawody nie tylko z Podkarpacia, ale z różnych zakątków Polski (m.in. Siedlce, Kraków, Bełchatów, Krzczonów, Solec Kujawski, Skórzec). Organizatorzy przygotowali trasę zawodów w formie 2,5 km pętli biegnącej po malowniczych okolicach stadionu sportowego w Handzlówce. W zależności od wybranego dystansu zawodnicy przebiegli lub przemaszerowali z kijami 5 lub 10 km. Najmłodsi uczestnicy wzięli zaś udział w biegu na 100, 300 lub 600 metrów dookoła stadionu.

Trasa głównych zawodów przebiegała po drogach polnych, kamienistych i leśnych i nie należała do najłatwiejszych. Zróżnicowanie podłoża i prawie 68 m różnicy wysokości na każdym okrążeniu mogło dać się we znaki. Pogoda dopisała i na szczęście obyło się bez kontuzji. Spora w tym zasługa sędziów, którzy pomogli profesjonalnie przygotować trasę (nikt się nie zgubił) i oznaczyć miejsca, które mogłyby sprawić pewne problemy. Wielkie podziękowania należą się tutaj głównemu sędziemu Andrzejowi Tylutkiemu z Tarnobrzega, który najpierw pomógł zabezpieczyć trasę zawodów, a następnie z kolegami „edukował” uczestników podczas zawodów.

Uczniowie szkoły podstawowej w Handzlówce przygotowali specjalną niespodziankę – na trasie zawodów znalazła się bowiem strefa kibica. Młodzież gorąco dopingowała wszystkich zawodników do szybszego marszu lub biegu.

Na mecie czekały wolontariuszki z pamiątkowymi medalami, słodkie pyszności (ciasteczka), bigos myśliwski, kiełbasa, pierogi i wiele innych atrakcji. Kiedy już wszyscy zawodnicy dotarli na metę to po krótkim odpoczynku i posileniu się smakołykami Koła Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora zamienili się rolami z dziećmi i młodzieżą i kibicowali im w trakcie biegów dookoła stadionu.

Warto wspomnieć, że w Handzlówce pojawiło się kilku bardzo znanych w Polsce i na świecie zawodników, m.in. mistrzowie świata i Europy w nordic walking: Barbara Wójcik z Krzczonowa, Artur Wołoszka z Siedlec, Krzysztof Marczak z Bełchatowa, Tomasz Wojtowicz z Widacza oraz Andrzej Szpunar z Rzeszowa w biegach przełajowych. Konferansjerkę prowadził wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata Łukasz Witczuk.

Tuż przed dekoracją najlepszych zawodniczek i zawodników pamiątkowymi kubkami nagrodzeni zostali przedstawiciele sponsorów, partnerów i organizacji wspomagających.

Po weryfikacji czasów oraz wprowadzeniu niezbędnych korekt do wyników przez sędziów rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród. Na specjalnym podium kolejno stawali najlepsi zawodnicy na poszczególnych dystansach. Nagrody, dyplomy i pamiątki wręczali: Jakub Czarnota wójt gminy Łańcut, Mateusz Witczuk dyrektor CKGŁ, Marcin Kisała i mistrz świata nordic walking Łukasz Witczuk organizatorzy „Handzlowskich kijków” oraz Andrzej Tylutki sędzia główny.

Pierwszą edycję „Handzlowskich kijków” zorganizowało Centrum Kultury Gminy Łańcut przy zgodnej współpracy organizacji handzlowskich oraz dużym wsparciu sponsorów i partnerów. Wielkie słowa podziękowania należą się też wszystkim tym, którzy pomogli przy organizacji a byli to m.in. Wójt Gminy Łańcut Jakub Czarnota, „Max Elektro” Ewa i Janusz Tomaszek, „Gościniec nad Sawą”, Bank Spółdzielczy w Łańcucie, Gabinet „Dentar” Rzeszów, „Dlapacjenta.pl Internetowy Sklep Medyczny i Zielarski”, „Becla.pl”, „Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka”, Gmina Chmielnik, „Chmielnik Zdrój”, HKS „Grom SZiK” Handzlówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Handzlówce, Koło Gospodyń Wiejskich w Handzlówce, 12 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska w Handzlówce, Klub Seniora w Handzlówce, Rada Sołecka w Handzlówce, Szkoła Podstawowa w Handzlówce, Stowarzyszenie Działamy Pomagamy – Skórzec, „Stokrotka” Albigowa, Zagroda „Handzlowianka”, Pioro.pl, Ośrodek Kultury w Handzlówce, Bogumił Socha, Katarzyna Szmuc. Szczególne podziękowania należą się Annie Kluz sołtys Handzlówki.

Tekst: Marcin Kisała

Wyniki TUTAJ.

Fot. Marek Pysz, Bernadeta Bróż