Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Premiera filmu o łańcuckim płatnerzu już 23 lutego

„Płatnerz musi być muzykiem” to film dokumentalny stworzony w ubiegłym roku przez łańcuckie studio Mazurkiewicz Produkcja Filmowa w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową. Jego premiera odbędzie się 23 lutego o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie WDK. Premiera będzie też okazją do spotkania i rozmowy z bohaterem filmu, Krzysztofem Panasem – mistrzem płatnerskim z Łańcuta.

Produkcję będzie można obejrzeć też podczas seansu w Łańcucie, 17 marca o godz. 18:00 w Tabu Pub przy ul. Kościuszki 2. Rezerwacji można dokonywać poprzez facebookowy profil lokalu.

Prawie półgodzinny obraz pokazuje tajniki niecodziennego zawodu i efektowne, unikatowe wyroby jak miecze samurajskie czy szable husarskie wykonane tradycyjnymi metodami, które łańcucki płatnerz zgłębiał przez dziesięciolecia. Przede wszystkim jednak film to opowieść o pełnym charyzmy i humoru człowieku, który od ponad 40 lat wytrwale podąża za swoją pasją. A jego kuźnia i pracownia, tak jak całe życie, pełne są muzyki.  

Twórcami filmu są Katarzyna i Mirosław Mazurkiewiczowie. Produkcja współfinansowana jest przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i budżetu Województwa Podkarpackiego. Uzyskała także dofinansowanie ze strony Miasta Łańcuta a patronatem honorowym objął ją burmistrz Łańcuta, Stanisław Gwizdak.

Zwiastun filmu dostępny jest TUTAJ.

Reżyseria i scenariusz: Katarzyna Mazurkiewicz
Reżyseria obrazu i montaż: Mirosław Mazurkiewicz
Zdjęcia: Mirosław Mazurkiewicz, Adrian Homa „Homex”
Ścieżka dźwiękowa: Adrian Homa „Homex”
Fotosy: Katarzyna Pytel

inf. Katarzyna Mazurkiewicz
fot. Katarzyna Pytel