Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Rzeszów, którego już nie ma – niedługo premiera filmu „Rzeszowskie janusze”

„Rzeszowskie janusze” to fabularyzowana opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki twórczości Edwarda Janusza – rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku.


rzeszowskie-janusze

Bazą filmu jest zbiór wybranych fotografii Edwarda Janusza z lat 1886 – 1914 r., potocznie określanych „januszami”. Film przybliża widzom fragment galicyjskiej historii Rzeszowa, historię życia Edwarda Janusza oraz ukazuje kulisy pracy prekursora rzeszowskiej fotografii. Nie tylko przenosi widza w świat, którego już nie ma, ale też spogląda wielowątkowo na unikalne dziedzictwo miejskiej fotografii.

Archiwalne zdjęcia zostały ożywione poprzez animację, która nadając im głębię pozwala niejako zanurzyć się w scenie, tak jakby czas się zatrzymał. Niektóre fotografie przenikają się ze współczesnymi kadrami ukazując widzom Rzeszów równocześnie w przeszłości i teraźniejszości. Obraz filmowy uzupełniają wątki fabularne oraz komentarze potomków Edwarda Janusza i ekspertów w dziedzinie historii i sztuki. Twórcami filmu są: Jakub Pawłowski, Kuba Kowalski i Ilona Dusza-Kowalska. W rolę Edwarda Janusza wcieli się aktor Waldemar Czyszak z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Muzykę skomponował Frank Freeman.

Film ma na celu dostarczenie widzom chwili wzruszeń i zadumy nad przemijającym obrazem Rzeszowa oraz zainteresowanie współczesnych pokoleń dziejami miasta, poprzez inspirowanie ich do odkrywania własnych korzeni w lokalnej historii.

Zdjęcia do filmu kręcone były w kamienicy – siedzibie Estrady Rzeszowskiej przy ulicy Jagiellońskiej 24, gdzie mieszkał syn E. Janusza, Fryderyk Janusz. Tam zrekonstruowano wnętrze salonowe, a także wnętrze zakładu fotograficznego w stylizacji, pierwszych lat XX w.

Produkcja filmowa została realizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową i Estradą Rzeszowską oraz we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Emaus–Rzeszów, Fundacją Wspierającą Rozwój Kultury „Aparat Caffe”, Pracownią Architektury AW Projekt oraz współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa.

Honorowy patronat nad produkcją objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

Premiera filmu: 17 stycznia 2017 r., godz. 18:30.

Miejsce: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7

Wstęp: Bezpłatne bilety będą do odbioru w portierni WDK od 5 stycznia 2017 r.

Premierę poprzedzi wernisaż wystawy pt. „INSPIROWANI JANUSZAMI”, który rozpocznie się o godz. 18:00.

Wystawa „INSPIROWANI JANUSZAMI” prezentuje unikatowy zbiór fotografii Edwarda Janusza i jego potomków oraz prac współczesnych twórców zainspirowanych jego dziedzictwem. Stanowi przekrój prac fotograficznych wykonanych różnymi technikami w podziale na 3 części:

– Pięć pokoleń z fotografią (prod. Elżbieta Kaliszewska),

– Retrospekcja Rzeszowska (prod. Fundacja Rzeszowska),

– Wielki format w domu u Januszów (prod. Estrada Rzeszowska).

Organizatorem wystawy jest Fundacja Rzeszowska, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.

inspirowani-januszami