Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Sacrum miejsca” – wystawa plenerowa w Ogrodzie Włoskim

Do końca czerwca (w godz. od 8:00 do 21:00) w Ogrodzie Włoskim Muzeum-Zamku w Łańcucie można obejrzeć wystawę „SACRUM MIEJSCA”, autorstwa Leszka Mądzika. Ekspozycja prezentuje fotografie powstałe podczas podróży artysty z Teatrem Scena Plastyczna KUL po Peru, Belgii, Włoszech, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Ukrainie, a także Polsce.

Dotknięcie sacrum w sztuce najpełniej ujawnia się w miejscach na to przeznaczonych. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z SACRUM – mówi Leszek Mądzik.

Leszek Mądzik – ur. w 1945r., scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych. Wielkoformatowe prace fotograficzne prezentował m.in. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w Galerii Saskiej w Lublinie, a także w krużgankach klasztoru Cystersów w Pontigny. Laureat licznych nagród, m.in.: odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Gloria Artis”, otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych RP.

Inf. i fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie