Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Sad Pamięci w Markowej oficjalnie otwarty

19 października br. w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w obecności polskich Sprawiedliwych, odbyło się oficjalne otwarcie Sadu Pamięci – miejsca poświęconego Polakom ratującym Żydów podczas Holokaustu.

Uroczystości odbyły się w ramach III Zjazdu Polaków Ratujących Żydów, który Muzeum współorganizował wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Spotkanie było okazją do wspomnień, wzruszeń, jak również uwag związanych z przywracaniem pamięci o polskich Sprawiedliwych.

W Sadzie Pamięci w Markowej, na szklanych podświetlanych tablicach, wymieniono blisko 1500 nazw wsi, miasteczek i miast, w których w czasach okupacji niemieckiej prześladowanych Żydów ratowali Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Każda z wymienionych w Sadzie Pamięci miejscowości niesie ze sobą inną, unikatową historię ratowania. Jest to pierwsze w Polsce tego typu upamiętnienie polskich Sprawiedliwych.

W ceremonii wzięli udział członkowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Urzędu Wojewódzkiego.

Fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej