Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Seniorzy z Przedmieścia wzięli udział w warsztatach ceramicznych „Farfurnia”

„Farfurnia” jest dawną nazwą manufaktury ceramicznej. „Farfurnia –warsztaty ceramiczne” – to tytuł pleneru, warsztatów, ale również projektu, na który składał się wyjazd, z zajęciami teoretycznymi i praktycznymi, do gospodarstwa agroturystycznego i pracowni rękodzieła w Zawadce Rymanowskiej, prowadzonego przez  artystyczne małżeństwo Kacprzyków.

Na realizację tego zadania Stowarzyszenie LX+, do którego należą członkowie Klubu Seniora, działającego przy świetlicy MDK na Przedmieściu, pozyskało środki finansowe z funduszu  w ramach konkursu „Organizacja plenerów, warsztatów, konkursów i przeglądów z zakresu muzyki, plastyki i fotografii”, organizowanego przez Burmistrza Miasta Łańcuta.

Zgodnie z założeniami i harmonogramem w maju br. grupa seniorów z Przedmieścia przebywała na trzydniowych  warsztatach; pierwszego dnia – ceramicznych, a następnie witraży. Szczególnie zabawa z kolorowymi szkiełkami przypadła uczestnikom do gustu.  Wszyscy pracowicie spędzili tam czas, wykorzystując każdą chwilę na poznanie tajników lepienia naczyń czy ozdób witrażowych. Uczestnicy projektu planują kontynuowanie tej twórczej działalność także w przyszłości. W planach jest również wydanie okolicznościowej publikacji.

Dzięki realizacji inicjatywy dla dziesięciorga osób (seniorów) został zorganizowany wolny czas w atrakcyjny i aktywny sposób. Dzięki zajęciom seniorzy lepiej poznają sztukę, są bardziej przygotowani do uczestnictwa w kulturze, uwrażliwiają się na piękno. Zaplanowane podczas wyjazdu zwiedzanie ciekawych miejsc w Beskidzie Niskim m.in. Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Pustelni św. Jana z Dukli, zabawy integracyjne, zabawy ruchowe, przyczyniły się do uatrakcyjnienia zajęć w plenerze i integracji grupy.

Serdeczna gościnność gospodarzy nie ogranicza się do oferowania wygodnych noclegów i smacznych ekologicznych posiłków. Kreatywne warsztaty, inspirujące rozmowy i wspólna radosna atmosfera wyróżnia to miejsce na mapie .

Autorami projektu oraz koordynatorami zadania byli Zofia Fołta oraz Krzysztof Piechowski.

Tekst: Zofia Fołta
Fot. Stowarzyszenie LX+