Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

„Siedem nieb patriarchy Henocha”, czyli monodram Jerzego Łazewskiego

2 grudnia 2017 r. o godzinie 12:00 w Muzeum-Zamku w Łańcucie (Dział Sztuki Cerkiewnej) odbędzie się monodram Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha”.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (decyduje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia mailowe na adres: joanna.garbulinska-charchut@zamek-lancut.pl lub telefonicznie: 17 225 20 08, wewnętrzny 117. Wstęp na podstawie kart wejściowych w cenie 2 zł.

Monodram Jerzego Łazewskiego, którego podstawą jest apokryf – tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha jest prezentacją podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf ten, to żydowski tekst początków naszej ery, czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego, szczególnie jego ikonologii.

Ten niesamowity wizyjny tekst, pełen fascynujących opisów, jest znakomitym materiałem dramatycznym – patriarcha Henoch sam bowiem opowiada swoją wędrówkę przez siedem niebios. Niezwykle istotna była tu wizualizacja w medium plastycznym. Tradycyjnie było to malarstwo ikon. Jako artysta, Jerzy Łazewski zajmuje się również rzeźbą, przenosi je na inny środek wyrazu – ceramikę. Aktor prezentuje własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny tego przedstawienia.

Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi. Temat ten traktowany jest jako ważny mit naszej kultury i pasjonujący przekaz niezwykłych przygód patriarchy Henocha: od wizji aniołów, którzy go porywają do tronu Bożego, gdzie otrzymuje wgląd w księgi niebiańskie, aż po scenę pouczenia ludzi przez Najwyższego na temat tajemnic świata.

Opracowanie tekstu i scenografia: Jerzy Łazewski
Opieka artystyczna: Szczepan Szczykno
Kostiumy: Hanna Mrozowska
Konsultacje naukowe i artystyczne: prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył
Występuje: Jerzy Łazewski
Realizacja projektu: w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inf., fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie