Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Sprawdź jak używać maseczek ochronnych

16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania „przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu”. W związku z tym część z nas będzie korzystać z masek ochronnych. Poniżej znajdują się informację w jaki sposób ich używać.

Główny Inspektorat Sanitarny i WHO opublikowali instrukcje.

Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk i odkażaniem ich żelem zawierającym alkohol – przypominają eksperci na internetowej stronie WHO.

Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne powinno się wyrzucać do zamykanego kosza, worka czy pojemnika na odpady zmieszane.

Nie wolno używać jednorazowej maseczki ochronnej drugi raz. Po użyciu zaleca się spalenie jej lub zdezynfekowanie i wyrzucenie. Zamiast nich można używać chust. Najważniejsze jest, aby usta były zasłonięte.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby zmieniać maseczkę na nową wtedy, gdy jest ona już zawilgocona.

Używając masek z filtrem należy przestrzegać instrukcji i nie nosić ich po terminie ich przydatności do użycia z tego powodu, że na filtrach również gromadzą się mikroorganizmy, które  mogą powodować zarażenie się koronawirusem.

Maseczkę można wykonać samodzielnie używając do tego np. koszulki bawełnianej. Tutoriale wyjaśniające jak to zrobić można znaleźć w Internecie.