Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Sukces żołnierzy z PBOT na III edycji biegu „Terytorialsa”

Żołnierze z Podkarpackiej Brygady OT nie schodzą z podium. W biegu głównym na dystansie 17 km III edycji biegu przełajowego „Terytorialsa”, wśród 13 drużyn zwyciężyli nie dając szans swoim przeciwnikom. Zawody odbyły się na polanie OPALEŃ w Kampinoskim Parku Narodowym.  

Za nami III edycja przełajowego biegu „Terytorialsa” – imprezy biegowej dla miłośników munduru, przyrody i biegania. 28 września br. na polanie Opaleń na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się rodzinny piknik biegowy o puchar dowódcy WOT.

Wśród drużyn wystawionych przez WOT w klasyfikacji zespołowej w biegu głównym, na dystansie 17 km, wygrał zespół 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego, drugie miejsce zajęła 5. Mazowiecka Brygada OT, a trzecie 4. Warmińsko-Mazurska.

W kalendarz wrześniowych imprez sportowych już na stałe wpisał się Bieg „TERYTORIALSA”. Organizatorami imprezy jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Klub Biegacza „META” Lubliniec.

Bieg ma formę rodzinnego pikniku biegowego i dotychczas cieszył się dużym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach biegu łącznie wzięło udział blisko 500 osób. W tym roku biegacze ponownie mieli do pokonania  dwa dystanse 17 i 8,5 km. Nie zapomniano również o najmłodszych. Zaplanowane zostały dla nich specjalne, dodatkowe odcinki od 100 m do 1,5 km – odpowiednio do wieku dziecka.  

Zawody zakończyły się złożeniem wiązanki pod obeliskiem na polanie Opaleń, który upamiętnia polskich żołnierzy, którzy w tych rejonach podczas II wojny światowej walczyli w ramach Grupy „Kampinos”.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Zdjęcia: DWOT