Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Świerzy kontra Matejko – nowa wystawa w Łańcucie

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza do obejrzenia wystawy Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko. Prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich grafików, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, będzie można oglądać w d. Kasynie Urzędniczym od poniedziałku 11 lutego.

Ostatnie wielkie dzieło Waldemara Świerzego (1931-2013), ukończone na dwa tygodnie przed jego śmiercią obejmuje cykl 49 portretów władców Polski, skonfrontowanych ze szkicami Jana Matejki. Wizerunkom kolejnych postaci towarzyszą krótkie noty biograficzne, ukazujące panujących jako ludzi z krwi i kości, z wszystkimi ich zaletami i wadami jednocześnie. Ta niezwykle barwna i dynamiczna galeria powstawała przez niemal 10 lat, finalnie dając nowe wyobrażenie o naszych władcach.

Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – tak o wystawie mówił jej twórca Waldemar Świerzy.

Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca br., w dniach poniedziałek-piątek (8:00-15:30). Wstęp: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy).

Jednocześnie Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza do obejrzenia wystaw stałych, znajdujących się w d. Kasynie Urzędniczym. Ekspozycja jest udostępniana na dotychczasowych zasadach, od poniedziałku do piątku, od 8 do 16 (ostatnie wejście o 15:15). Wstęp: 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy).