Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Teatry w Czarnej przygotowują Dzień Dziecka

2 czerwca w najbliższą niedzielę Ośrodek Garncarski Medynia zaprasza na wspólne lepienie ceramicznej makiety. Rozpoczęcie o godzinie 13:00 zwiedzaniem i rozplanowaniem poszczególnych zadań.  

Bajki dla dzieci, które ucieszą rodziców

W gminie Czarna działają trzy teatry amatorskie. Z okazji Dnia Dziecka, każdy z nich przygotował coś dla młodych widzów. Dla rodziców bajki w ich wykonaniu będą sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

Stare, dobre bajki z rzutnika

Na Dzień Dziecka, który w tym roku wypada w sobotę,  działający w Czarnej Teatr Do Trzech Razy Sztuka (d3xs) zaplanował „Wieczór bajek bez komputera”. Bajki na kliszach będą wyświetlane z rzutnika Ania, który dla pokoleń 30-50-latków jest miłym wspomnieniem z dzieciństwa.  Pokaz bajek  urozmaici czytanie performatywne – z podziałem na role. Kwestie, które wypowiadają różne postacie, będą czytać aktorzy Teatru. Młoda publiczność obejrzy w ten sposób „Królewnę Śnieżkę”, „Na jagody” i „Czerwonego Kapturka”.

Chcemy pokazać dzieciom bajkę bez komputera, by zobaczyły, że można obejrzeć ją w innej postaci – mówi Mirosław Pelc, reżyser widowiska. Na gości czekają także dodatkowe atrakcje – zabawy i konkursy. Dla dzieci taka forma rozrywki będzie czymś niezwykłym, innym niż to, co mają na co dzień, zabawą wręcz „prehistoryczną”. Natomiast ich rodzice będą mogli poczuć się jak w czasach, kiedy np. sami chodzili do zerówki – dodaje.

Teatr Do Trzech Razy Sztuka (d3xs) z Czarnej działa od 2018 roku, ale jego członkowie od lat zdobywali doświadczenie sceniczne w innych grupach teatralnych. Na co dzień Teatr wystawia głównie komedie przeznaczone dla widzów dorosłych.

Pokaz bajek odbędzie się 1 czerwca  w Ośrodku Kultury w Czarnej o godz. 18:00.

Teatr Hybrydowy z Czarnej sięgnął po „Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy. 

Scenariusz powstał na podstawie tej powieści, z tym że będzie to jej „nowa odsłona”. Głównym bohaterem nie będzie Pan Kleks, ale postać z nim powiązana. Nie chcę zdradzać kto – mówi Natalia Koza, reżyserka spektaklu i autorka scenariusza. Sztuka nie będzie więc dokładnie odtwarzać książki. Jednak jej idea pozostaje taka sama: musimy pamiętać, żeby nie zatracać naszej wyobraźni, kreatywności, bo czasami my, dorośli jesteśmy zbyt pragmatyczni – stwierdza reżyserka. Przesłanie o rozwijaniu wyobraźni można też odnieść do systemu edukacji  – Szkoła nie może uczyć tylko jednotorowo, ale powinna pozwolić uczniom się rozwijać. Taką właśnie szkołą jest Akademia Pana Kleksa –dodaje Natalia Koza.

Przedstawienie będzie trwało koło 45 minut. Będzie można je obejrzeć w Ośrodku Kultury w Czarnej, 20 i 21 czerwca.

Teatr Hybrydowy istnieje od 2018 roku. Większość jego aktorów to młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym, ale są też osoby dorosłe. W ubiegłym roku grupa wystawiła sztukę „Piotruś Pan”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów.

Trzy bajki w trzech aktach

Spektakl dla dzieci przygotowuje także Teatr Dramatyczny z Krzemienicy.                                       

Wystawiamy sztukę w trzech aktach. Każdy akt to będzie inna bajka – mówi Zygmunt Kluz, założyciel teatru i reżyser przedstawienia.  W pierwszym akcie młodzi widzowie zobaczą opowieść „O dzielnym Piaście” – bajkę, która nawiązuje do dziejów Polski. Akt drugi to baśń Andersena „Dwunastu podróżnych”. W tej bajce przedstawiamy dwanaście miesięcy, które wychodzą na scenę i opowiadają co ze sobą przynoszą – wyjaśnia reżyser.  Trzecią bajką będzie „Królewna Śnieżka”.

Teatr Dramatyczny istnieje od 1990 roku. Jego repertuar to głównie sztuki dla dorosłych – od przedstawień o tematyce historycznej po komedie. 

Kilka lat temu wystawiliśmy bajkę pt. „Zaśnij oczko”. Bardzo się podobała, frekwencja była duża, graliśmy ją więcej niż raz. Dlatego wpadliśmy na pomysł, żeby i tym razem przygotować coś dla dzieci, chociaż nie dokładnie na Dzień Dziecka, ale w połowie czerwca – zaznacza Zygmunt Kluz.

Reżyser przyznaje, że spektakl dla dzieci jest dla Teatru pewnym wyzwaniem. 

W każdym akcie musi być inna sceneria. Poza tym gdyby każdy aktor grał tylko jedną rolę to byłoby nam potrzeba aż 55 aktorów! Dlatego ci sami aktorzy będą grać różne postacie w różnych bajkach. Oczywiście z wyjątkiem głównych bohaterów, ponieważ byłoby to bardzo widoczne i dzieci by to pewnie źle odebrały – stwierdza pan Zygmunt.

Reżyser podkreśla, że zależało mu na sztuce z przesłaniem. 

Te bajki mają wydźwięk pedagogiczny, wychowawczy. Mam nadzieję, że dzieciom spodoba się też piękna sceneria, więc powinny być zadowolone. Rodzice też skorzystają, bo przypomną sobie bajki ze swoich dziecinnych lat – mówi Zygmunt Kluz.

Spektakle będą wystawiane 15 i 16 czerwca w Ośrodku Kultury w Krzemienicy.

Tekst: Michał Okrzeszowski