Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Rośnie poziom wód w rzekach. Ogłoszono Alarm Przeciwpowodziowy

Gwałtowne burze przeszły przez Podkarpacie. Strażacy od wczoraj mieli pełne ręce roboty. Najgorsza sytuacja była po południu i wieczorem. W wielu miejscach konieczne było udrażnianie przepustów drogowych oraz usuwanie połamanych konarów i drzew. Podczas burz nikt nie ucierpiał.

O sytuacji pogodowej w województwie podkarpackim poinformowała nas Małgorzata Waksmundzka-Szarek, Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego.

Dotychczas na terenie województwa podkarpackiego, po przejściu frontu burzowego odnotowano ponad 240 interwencji straży pożarnej. Wiemy o tym, iż sześć gmin szacuje w tym momencie  straty. Trwają prace komisji szacujących straty. To jest sześć gmin, w których podtopione zostały przede wszystkim budynki, w jednym wypadku w gminie Bukowsko jest to szkoła. Aktualnie na dwunastu wodowskazach obserwujemy przekroczony stan ostrzegawczy. Najgorzej sytuacja wygląda na rzece San w Lesku. Natomiast stan alarmowy przekroczony jest na trzech wodowskazach. W najbliższym czasie spodziewamy się w dalszym ciągu intensywnych opadów deszczu do środy włącznie, służby są w pogotowiu. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się wczoraj na specjalnym wojewódzkim zespole zarządzania kryzysowego, ze służbami, na którym omówiono aktualną sytuację pogodową w województwie podkarpackim.

Jak poinformował nas mł. bryg. Piotr Glac rzecznik łańcuckiej Straży Pożarnej, ostatniej doby funkcjonariusze brali udział w czterech zdarzeniach w miejscowościach: Smolarzyny, Rakszawa oraz dwie interwencje w Łańcucie. Główne działania to wypompowywanie wody z piwnic. W akcjach brało udział osiem zastępów straży pożarnej (30 ratowników): PSP Łańcut, OSP Żołynia, OSP Rakszawa, OSP Węgliska.

Aktualny stan rzek można śledzić TUTAJ.

fot. P. Dubiel

Czarna k. Łańcuta

Sonina

Głuchów

Dębina

Dąbrówki