Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Unikalna kolekcja dokumentów herbowych w łańcuckim Zamku

W najbliższy piątek (8 czerwca) o godz. 17:00 w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się otwarcie wystawy „Rody Panujące Europy. Windsorowie”. Jest to druga wystawa z cyklu poświęconego wielkim rodom Starego Kontynentu.

Zainteresowani brytyjską rodziną królewską będą mogli obejrzeć unikalną kolekcję dokumentów heraldycznych, takich jak nadania herbowe, patenty szlacheckie i udostojnienia herbowe. Zaprezentowana kolekcja umożliwi zapoznanie się z dokumentami nieznanymi w Europie kontynentalnej. Każde pismo zostało ręcznie sporządzone i zdobione.

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy łańcuckim Muzeum i Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, reprezentowanym przez dr. Dariusza Woźnickiego, który udostępnił dokumenty poświęcone Windsorom.

Wśród prezentowanych dokumentów znajdzie się np. nadanie herbowe – herb osobisty, który Florence Pomeroy otrzymała od Heroldii. Ma on charakterystyczny dla herbów kobiecych kształt tarczy w formie diamentu. Dokument sporządzono na pergaminie i opatrzono dwiema pieczęciami. Wydano go w 1933 r., za panowania króla Jerzego V. Innym eksponatem będzie np. nadanie herbowe, które Jerzy III król Wielkiej Brytanii i Irlandii nadał Edwardowi i Thomasowi Turlow. Dokument pochodzący z 1792 r., został opatrzony pieczęcią koloru czerwonego.

Otwarcie wystawy zostanie poprzedzone prelekcjami dotyczącymi specyfiki heraldyki brytyjskiej, dyplomatyki herbowej oraz życiorysów osób, które otrzymały poszczególne nadania.

Unikalną kolekcję dokumentów będzie można oglądać w Jadalni Wielkiej do niedzieli 12 sierpnia 2018 r. Turyści, którzy kupią bilet upoważniający do zwiedzania wnętrz I piętra Zamku, będą mogli obejrzeć wystawę w cenie biletu. Dla pozostałych osób, bilet wstępu na wystawę będzie kosztował 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy).

Inf. Muzeum-Zamek w Łańcucie