Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

W Łańcucie odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego

3 grudnia w Łańcucie odsłonięto tablicę pamiątkową i popiersie Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczęła obchody 150. rocznicy urodzin marszałka, a także przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Józef Piłsudski jest jednym z twórców odrodzonej Polski po 123 latach zaborów. W czasie I Wojny Światowej dowodził Legionami Polskimi. W 1918 roku Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo Wojska Polskiego. Był Naczelnikiem Państwa, a także pierwszym marszałkiem Polski.

Tablicę oraz popiersie umieszczono na ścianie budynku dawnego Kasyna Urzędniczego. Popiersie jest kopią rzeźby, którą wykonał zmarły już Konstanty Laszczka – rektor i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz województwa, Łańcuta i powiatu łańcuckiego. O oprawę muzyczną zadbała rzeszowska Orkiestra Wojskowa. Na koniec w Sali Balowej łańcuckiego Zamku odbył się wykład prof. dr hab. Janusza Ciska „Piłsudski w marszu o niepodległość”, a także koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Chóru Łańcuckiej Fary.

Na ten temat powiemy także w najbliższych Wydarzeniach TV Łańcut.

fot. E. Soński