Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

W Markowej pamięć o bohaterstwie czasów wojny wciąż jest żywa

Trwają prace nad filmem o rodzinie Ulmów i innych rodzinach z Markowej, które pomagały Żydom podczas II wojny światowej. Nasza telewizja przemierza wieś i jej okolice, rejestrując rozmowy z ludźmi, którzy o zdarzeniach sprzed ponad 70 lat wiedzą najwięcej. Wspomnień i historii jest mnóstwo – nie tylko w rozmowach z najstarszymi mieszkańcami wsi, ale i z ich potomkami. Na każdym kroku daje się odczuć, jak mieszkańcy Markowej dbają o zachowanie pamięci o bohaterstwie czasów wojny.

_MG_2817Rejestrowane przez nas materiały to nie tylko rozmowy o tragicznej historii rodziny Ulmów – ale i o szczęśliwie zakończonych, choć niezwykle traumatycznych zdarzeniach w rodzinie Szylarów, którzy podobnie jak Ulmowie pod swoim dachem ukrywali kilkoro Żydów. Wielka tajemnica jaka spoczęła na barkach 11-letniego wówczas Eugeniusza Szylara i strach związany z ogromnym ryzykiem, do dziś żywo funkcjonują w jego pamięci.

_MG_2586Przykład bohaterstwa ludzi lat 40. XX wieku to dla dzisiejszych mieszkańców Markowej nie tylko symbol, ale i wzór do naśladowania. O podtrzymywanie zasianego wówczas dobra, pielęgnowanie tradycji i życie według prostych, chrześcijańskich zasad dbają Urszula i Franciszek Niemczakowie – krewni Wiktorii Ulmy. Do dziś wypiekają prawdziwy, wiejski chleb w oryginalnym piecu w domu rodzinnym Wiktorii.

Tutaj czas zatacza koło. Można niemal dotknąć historii. 

Fot. Katarzyna Pytel