Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

W Storczykarni zakwitły Cattleye

Jak co roku, w łańcuckiej Storczykarni zakwitły Cattleye Potockich. Te piękne kwiaty można podziwiać przez dwa tygodnie, bo tyle wynosi czas ich kwitnienia.

Cattleye to rośliny epityficzne z natury. Do Łańcuta sprowadził je Roman Potocki – wielki miłośnik tego gatunku. Wówczas kwiaty te były nieodzownym elementem wystroju Pałacu, zdobiły pokoje i jadalnie.

Po II wojnie światowej, na terenie obecnej Storczykarni działało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Tu orchidee hodowano z przeznaczeniem na sprzedaż w kwiaciarniach. Wówczas storczyki nie były udostępniane dla zwiedzających. To zmieniło się w 2007 r., po rewitalizacji Storczykarni – informuje Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Obecna łańcucka Storczykarnia to część ekspozycyjna, zaplecze podzielone na cztery strefy klimatyczne oraz kawiarnia. Szklarnie wyposażone są w system zamgławiania, który odpowiada za utrzymanie właściwej wilgotności w poszczególnych strefach.

W części ekspozycyjnej znajdują się zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach) jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami. To właśnie tutaj, w sezonie zimowym podziwiać można wiele gatunków storczyków, będących w okresie kwitnienia.

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza do oglądania tych pięknych kwiatów od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:30).

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie