Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Wernisaż wystawy „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”

W najbliższą środę (15 sierpnia br.) o godz. 12:00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”. Wystawa przygotowana została przez zespół Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej w ramach festiwalu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”.

Wallenberg
Arthur Miller, wybitny prozaik i życiowy partner Marylin Monroe, noblista w dziedzinie fizyki jądrowej Izydor Izaak Rabi, czy współpracujący z Freudem Abraham Brill – to tylko kilka z prezentowanych tu sylwetek sławnych osób, które łączy nie tylko międzynarodowy sukces, ale też pochodzenie (żydowskie i jednocześnie podkarpackie).

Podkarpacie dla większości z nich to wyłącznie kraj przodków albo kraj dzieciństwa, nierzadko postrzegany przez pryzmat Holokaustu jako „raj utracony”, ale i ziemia splamiona krwią. Większość, w epoce migracji, rozwija skrzydła kariery za granicą i tylko nieliczni decydują się związać z Podkarpaciem na stałe. Jednak nawet im nie jest to dane – Nachum Sternheim wraz z rodziną ginie w czasie okupacji niemieckiej w Rzeszowie, a Kalman Segal i Roman Harte opuszczają kraj już po wojnie, w obliczu nasilającej się dyskryminacji i braku perspektyw rozwoju zawodowego.

Stosunek wywodzących się z Podkarpacia żydowskich „obywateli świata” do tych terenów pozostaje na przestrzeni wieku bardzo zróżnicowany – niektórzy, jak Berish Weinstein, z sentymentem powracają do nich w swojej twórczości, inni w autobiografiach ograniczają się do lakonicznych wzmianek o swoich podkarpackich korzeniach, a jeszcze inni, jak Fred Zinnemann, nie przyznają się do nich wcale.

Prezentowane postaci, poza jednoczesnym pochodzeniem żydowskim i podkarpackim, łączy jeszcze jedno – pasja i pogoń za marzeniem. Prezentowane biografie to historia walki z przeciwnościami losu oraz historia przekuwania porażek w sukces. Dzięki tytanicznej wręcz pracy ich dokonania znane są niemal każdemu. Olbrzymia strata, że – parafrazując tytułowy cytat z poematu Berisha Weinsteina – mimo związków z Podkarpaciem osobom tym „przyszło śpiewać pieśń na innej, nie podkarpackiej, ziemi”. 

 

Autor: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (Kamil Kopera/ Jakub Pawłowski/ Anna Stróż/ Karolina Woźniak)
Projekt graficzny: Pro Human Design
Miejsce eksponowania: Rzeszów, Rynek
Czas eksponowania: 15.08 – 31.08.2018 (wernisaż: 15.08.2018, godz. 12:00 – w ramach festiwalu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”).

Inf. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej