Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Za nami I Międzynarodowy Festiwal Ukraińsko-Polski

Za nami I Międzynarodowy Festiwal Ukraińsko-Polski Kreatywność i Sztuka „Złota Jesień Kultur”. Pomysłodawcą po stronie ukraińskiej był Jarosław Bytkaliuk z Lwowa, natomiast po stronie polskiej, organizacją i finalizacją zajęła się Urszula Opałka.

Organizatorami i partnerami festiwalu byli Miejski Dom Kultury w Łańcucie, Centrum Rozwoju Kreatywności i Talentów „Gwiazdy XXI wieku” z miasta Dnipro, Międzynarodowe Studio Kreatywne „Znajome twarze” w Kijowie, Młodzieżowa Organizacja Dziecięca Przyszłość Dzieci z Lwowa.

Honorowy patronat nad festiwalem, który odbył się 28 października w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, objął burmistrz Miasta Łańcuta Rafał Kumek.

Na scenie MDK wystapiło ponad 200 młodych artystów z Ukrainy i ponad 100 uczestników z łańcuckich grup artystycznych, którzy zaprezentowali się w różnych dziedzinach sztuki (8 zespołów tańca ludowego, 5 zespołów tańca współczesnego, 10 solistów wokalnych, 7 solistów grających na fortepianie, duet gitarowy, bandurzystki oraz zespół skrzypaczek i dziecięcy zespół wokalny.

Jury: Walerij Bernacki z Lwowa, Tamara Baginska i Natalija Lungol z Kijowa oraz Anna Ganczarska z Łańcuta i Marek Krauz z Giedlarowej.

Łańcut reprezentowały takie grupy jak: grupa młodsza Zespołu Tanecznego „Rytm” pod kierownictwem Magdaleny Cwynar, dwie grupy ZPiT „Mały Łańcut” pod kierownictwem Urszuli Opałki, Szkolny Zespół Wokalny „Dzieciaki w trampkach” z SP nr 3 w Łańcucie pod kierunkiem Tomasza Ignaca Orzechowskiego, uczestnicy zajęć wokalnych w klasie Natalii Cieślachowskiej-Trojnar: Milena Jastrząb, Karolina Rydel, Natalia Sagan, Anna Ziaja, uczestnicy Szkoły Muzycznej 4music Moniki Hajduk: Karolina Władyka, Natalia Czyrek, Partyk Chmiel, uczestnik Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie Oskar Kumek pod kierunkiem Anny Czenczek.

Wymiana kulturalna to główny cel tego wydarzenia. Ale nie tylko, bo uczestnicy mogli zaprezentować swoją twórczość i nawiązać nowe kontakty.

Fot. E. Soński