Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Zima coraz bliżej – zatroszczmy się o potrzebujących

Zbliża się okres zimowy. Należy pamiętać, że jest to trudny czas dla osób bezdomnych, czy samotnych oraz chorych pozbawionych jakiejkolwiek opieki. Niskie temperatury, opady śniegu, czy silne wiatry stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego też 8 listopada w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele straży i policji.  

Sezon zimowy wymaga od służb ścisłej współpracy w zakresie reagowania i przygotowania na zagrożenia – podkreśliła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.  

Wojewoda zaapelowała również o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy i przekazywanie odpowiedniej informacji służbom, które mogą podjąć działania ratujące życie. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatny, całodobowy numer informacyjny – 987 – pod którym można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób bezdomnych, czy zgłosić potrzebę udzielenia pomocy. 

fot. arch. KPP Łańcut

Miejsca, w których zwyczajowo mogą przebywać bezdomni, m.in. dworce, czy ogródki działkowe, będzie ciągle monitorować podkarpacka policja.

Obecnie na Podkarpaciu funkcjonują 23 placówki noclegowe dla osób bezdomnych, w tym 16 dla mężczyzn, 6 dla kobiet oraz 1 tzw. łączona. Łącznie placówki dysponują 809 miejscami stałymi – statutowymi, ale w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 150 osób, co daje łącznie 959 miejsc.

Oprócz tego działają organizacje pozarządowe, które prowadzą jadłodajnie, kuchnie dla ubogich i punkty wydawania posiłków. W naszym regionie osoby potrzebujące i bezdomne mogą szukać wsparcia przede wszystkim w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Łańcucie, które istnieje już od 27 lat.

***

fot. arch. TV Łańcut

Osoby posiadające informacje o osobach bezdomnych potrzebujących natychmiastowej pomocy proszone są o pilny kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łańcucie  – tel. 225 33 25  lub  225 61 67 (w godz. 7.00 – 15.00) w godzinach popołudniowych i nocnych  tel. 112Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Miejsca gdzie można uzyskać pomoc:
– Kuchnia i łaźnia prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Łańcut ul. Ottona z Pilczy 2 (w godz. 11:00 – 14:00)
– Centrum Charytatywne, Rzeszów ul. Styki 21 (najbliższe schronisko)

Numer pod który mogą dzwonić potrzebujący: 987

Miejsca gdzie można uzyskać informacje na temat schronisk na terenie województwa podkarpackiego:
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie, ul. Piłsudskiego 70/5.
– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie, ul. Piłsudskiego 9.
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie, ul. Mickiewicza 2a.
– Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Łańcut ul. Ottona z Pilczy 2.