Dla młodzieży

WARSZTATY

 

Redakcja TV Łańcut od 2013 roku cyklicznie organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży mające na celu przybliżenie im specyfiki pracy związanej z telewizją i filmem.
Warsztaty odbywają się podczas ferii zimowych oraz wakacji. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z teoretycznymi zagadnieniami, ale główny nacisk kładziony jest na zdobycie praktycznej wiedzy i aktywność samej młodzieży. Uczestnikom prezentowana jest historia filmu i telewizji w pigułce, zapoznają się ze sprzętem operatora filmowego i telewizyjnego, zastanawiają nad tym, w jaki sposób i jakimi środkami możliwa jest realizacja produkcji filmowych i telewizyjnych. Zapoznają się z podstawowymi definicjami ze świata mediów i sami wcielają w role reżyserów, scenarzystów, aktorów, operatorów kamery i innych.

 

kamera warsztaty

Głównym celem warsztatów jest zazwyczaj wspólna realizacja krótkich materiałów filmowych. Podczas Wakacyjnych Warsztatów Filmowych trwających około tygodnia młodzi uczestnicy przygotowują własne krótkometrażowe filmy i reportaże telewizyjne – tworzą scenariusze, dobierają członków ekipy filmowej, przeprowadzają wywiady, przygotowują komentarze reporterskie, itd.

Celem zajęć prowadzonych przez TV Łańcut jest m.in. obudzenie wśród najmłodszych ciekawości branżą telewizyjną i filmową, oswojenie ich ze światem mediów, ukazanie podstawowych mechanizmów jakie nimi kierują. Uczestnicząc w zajęciach młodzież ma szansę obudzić w sobie zainteresowanie aktorstwem, dziennikarstwem, reżyserią, pracą operatorską czy scenariopisarstwem. Ogólnym efektem warsztatów jest wyeliminowanie w uczestnikach powszechnego w naszym społeczeństwie lęku przed „złym okiem kamery”.

Nasze warsztaty były, są i mamy nadzieję, że zawsze będą darmowe. Chcemy z roku na rok podnosić jakoś prowadzonych zajęć i wzbogacać program np. o spotkania ze znanymi osobami ze świata filmu. Jest to jednak kosztowne, dlatego osoby zainteresowane wsparciem finansowym kolejnych edycji warsztatów telewizyjnych i filmowych prosimy o kontakt: tvlancut@gmail.com

 

Projekty

 

TV Łańcut pracując z młodzieżą stara się sięgać po dofinansowania w ramach różnego rodzaju programów grantowych. Realizacja jednej z największych inicjatyw TV Łańcut, czyli projekt „Filmowy Łańcut wczoraj i dziś” była możliwa właśnie dzięki udziałowi w takim programie (Regionalny Program Grantowy Równać Szanse 2014). W jego ramach TV wraz z młodzieżą zrealizowała remake kluczowych fragmentów z kultowego filmu „Trędowata”. W przyszłości TV Łańcut zamierza zaoferować młodych z regionu m.in. możliwość prowadzenia własnej młodzieżowej telewizji.

 

SPOTKANIA

 

Redakcja TV Łańcut jest otwarta na wszelkiego rodzaju zajęcia i spotkania z dziećmi i młodzieżą. Studio TV na Podzwierzyńcu w okresach ferii czy wakacji często odwiedzają uczniowie łańcuckich szkół i przedszkoli, uczestnicy kolonii i inne grupy zorganizowane. Tam dowiadują się ciekawostek z codziennej pracy redakcji i sami mają możliwość spróbować swoich sił przed kamerą.

 

Członkowie naszej ekipy równie chętnie sami wychodzą do łańcuckich uczniów, prowadząc zajęcia na zaproszenie lokalnych instytucji. Takim owocnym spotkaniem było na przykład to poprowadzone 18 lutego 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej (CZYTAJ).

 

Redakcja TV bierze też udział w spotkaniach dla starszej młodzieży, np. z klasami o profilu dziennikarskim, gdzie odpowiadają na nurtujące młodzież pytania – Spotkanie z uczniami II LO w Łańcucie 20 marca 2014 (CZYTAJ).

 

Osoby zainteresowane spotkaniem z lokalną telewizją „od kuchni” zachęcamy do kontaktu.