Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

104 nowych żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową w Łańcucie

24 lutego br. na Rynku w Łańcucie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga „Terytorialsów” z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej, w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia, wypowiedziało 104 żołnierzy.

„Terytorialsi” przysięgali na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej. Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

To wyjątkowa przysięga, ponieważ wzięli w niej udział najmłodsi żołnierze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy postanowili ferie zimowe spędzić z WOT.

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie. To dopiero początek, bo „Terytorialsów” czeka 3-letnie, bardziej zaawansowane szkolenie.

Zebrani na łańcuckim Rynku mogli zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską), który to sprzęt jest na stanie brygady.

Więcej na ten temat w Wydarzeniach.

Fot. Edward Soński