Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

18 maja pójdziesz do fryzjera, kosmetyczki i restauracji. Rząd znosi kolejne ograniczenia

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazali informacje o kolejnych zniesieniach obostrzeń. Dotyczyły one m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz lokali gastronomicznych. Organizacja wesel natomiast nie jest jeszcze możliwa.

Od 18 maja w restauracjach znów pojawią się klienci. Nie tylko w środku, ale również w gastronomicznych ogródkach, jednak obwiązywał będzie dwumetrowy odstęp między stolikami. Na podobnych zasadach otwarte będą mogły być też kawiarnie i bary.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

 

Wszystkie sanitarne wytyczne dla poszczególnych branż można znaleźć tutaj:

 

Z trzeciego etapu zniesienia obostrzeń mogą cieszyć się zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Na to, z niecierpliwością czekali nie tylko pracownicy tych zakładów, ale też ich klienci. Tutaj również obowiązywać będą określone zasady, m.in. we wspomnianych salonach nie będzie mogła działać poczekalnia.

W konferencji wziął udział także minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który poinformował, kiedy dzieci i młodzież będą mogły wrócić do szkół.

Od 18 maja prowadzone będą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Tego dnia będzie też można otworzyć schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Z kolei 25 maja rząd umożliwi prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wprowadzona też zostanie możliwość konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów klas ósmych.

I jeszcze jedna ważna zmiana dla najmłodszych. Z domu, bez opieki rodziców, będą mogły wychodzić dzieci poniżej 13 roku życia. Z kolei 25 maja wrócą zajęcia na uczelniach wyższych. Dotyczy to przede wszystkim studentów ostatnich lat studiów. Ale też chodzi o możliwość odbycia tych zajęć, których nie dało się przeprowadzić zdalnie.

Zmiany także w komunikacji miejskiej. Do tej pory zablokowana była połowa miejsc, teraz limit to 30%. W kościołach natomiast na jedną osobę przypada 10 metrów kwadratowych.

18 maja będą mogły zacząć działać m.in. kina plenerowe, w tym samochodowe. Otwarte na nowo zostaną też hale sportowe, przy ograniczeniu liczby osób (w zależności od powierzchni obiektów).  Na przykład 12 osób + trener w obiektach do 300 metrów kwadratowych, a w obiektach powyżej 1000 m2 aż 32 osoby + trzech trenerów.

Siłownie i kluby fitness nadal zostają zamknięte. Kolejne poluzowania obostrzeń w czwartym etapie.