Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Bezpieczne fajerwerki

Petardy i fajerwerki stały się nieodłącznym elementem Sylwestrowej Nocy. O północy w Sylwestra odpalają je zarówno starsze dzieci jak i dorośli. Co roku, domowe pokazy sztucznych ogni kończą się wypadkami, w których niektórzy tracą wzrok czy ulegają poparzeniu. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy petardami?

Petardy i fajerwerki kupuj tylko w sprawdzonych, rzetelnych sklepach, w oryginalnych opakowaniach, z dołączoną instrukcją obsługi w języku polskim, zawierającą informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz zasady bezpiecznego użytkowania. UWAGA! Petard i fajerwerków NIE WOLNO sprzedawać osobom nieletnim, jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Przed odpaleniem sprawdź czy produkt jest kompletny, nie ma uszkodzeń lub wad fabrycznych (pęknięcia, wgniecenia, wybrzuszenia, rozłączone lub źle połączone części).

Petardy i fajerwerki odpalaj zawsze zgodnie z instrukcją; „z ręki” można odpalać wyłącznie petardy i fajerwerki posiadające bezpieczne uchwyty. NIE WOLNO dawać do odpalenia dzieciom. NIE WOLNO używać w pomieszczeniach zamkniętych i w pobliżu obiektów łatwopalnych. 

Nie odpalaj petard i fajerwerków w stanie nietrzeźwym Jeśli wyrób pirotechniczny nie eksplodował po odpaleniu i wypaleniu lontu – nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało. 

Nie stosowanie się do zasad bezpiecznego użytkowania GROZI KALECTWEM LUB ŚMIERCIĄ!

Huk petard i fajerwerków może powodować strach i agresywne reakcje zwierząt, zwłaszcza psów – chroń je przed błyskami i hałasem.

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja

Źródło: MSWiA