Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Dziś 100. rocznica urodzin Jana Pawła II

100 lat temu urodził się Karol Wojtyła, wszystkim Polakom i ludziom na świecie znany przede wszystkim jako papież Jan Paweł II. Na świat przyszedł 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był nie tylko kapłanem, teologiem, ale także poetą, filozofem. W latach 1958-1964 Karol Wojtyła był biskupem pomocniczym krakowskim, później w latach 1964-1978 arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ponadto w latach 1969-1978 był zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W 1978 roku został wybrany na 264. papieża i przybrał imiona Jan Paweł II. Jego wyboru dokonano w trzecim dniu konklawe, w czasie drugiego zgromadzenia kardynałów po śmierci Jana Pawła I. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od XVI wieku i drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Dłużej urzędował w Watykanie tylko Pius IX. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Miesiąc po pogrzebie, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 – świętym. Tego samego dnia kanonizowano papieża Jana XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii jako kanonizacja dwóch papieży ogłoszona w obecności dwóch kolejnych papieży – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Karol Wojtyła to nie tylko papież, był poetą, aktorem, pedagogiem, poliglotą i filozofem. Na szczególną uwagę zasługują jego wiersze, poematy, kazania, mowy, które wciąż są żywe dzięki cytatom, które wciąż powielane są w różnych sytuacjach i przy wielu okazjach.

Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą.