Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Inauguracja Łańcuckich Wieczorów z Historią

27 kwietnia br. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie odbyła się inauguracja otwierająca cykl spotkań Łańcuckich Wieczorów z Historią, wydarzeń mających na celu przybliżyć historię i kulturę średniowiecza dwóch różnych sobie regionów świata – Europy i Azji.
Widowni zaprezentowano tradycyjny taniec japoński i europejski, jak również stroje, zbroje, a także została przedstawiona walka dwóch rycerzy.
Jak podkreślali organizatorzy, spotkania będą odbywać się co dwa miesiące w Miejskim Domu Kultury i każde ze spotkań będzie poświęcone określonej tematyce, m.in. historii zbroi, walki, tańca oraz tradycji i zwyczajom od XIII do XVI wieku nie tylko Polski, ale również Japonii.
Tą wiedzą i umiejętnościami podzielą się dwie grupy rekonstrukcji historycznej: Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej oraz Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego — stowarzyszenia, które od ponad dekady działają na terenie Podkarpacia i innych województw. Nie tylko jeżdżą po Polsce, by wtajemniczać w historię dawnych dziejów, ale również biorą udział w turniejach rycerskich, niejednokrotnie zdobywając liczne nagrody.

Również do 20 maja w holu MDK można obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa Mariusza Skomry pt. „Portret Średniowiecza”.

Tekst: K. Kuźniar
Fot. E. Soński