Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Informacją Burmistrza odnośnie ostatniego braku wody

Temat „rzeka”, choć właśnie o problemy z wodą tu chodzi. Warto zapoznać się z informacją Burmistrza odnośnie ostatniego braku wody.

Ubiegły weekend kolejny raz uświadomił nam wszystkim, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od zdobyczy cywilizacji. Woda czy prąd – ich dostępność jest dla nas tak naturalna jak powietrze. I nie ma co się temu dziwić. Żyjemy w XXI w. i sytuacja taka jak ta sprzed dwóch dni powinna należeć do absolutnej rzadkości, choć warto wiedzieć, że w tym czasie również w okolicznych miejscowościach wystąpiły podobne problemy.
Jednak skupmy się na dostępie do wody. W swoim ostatnim wpisie zadeklarowałem przedstawienie stanu zaopatrzenia w wodę w Łańcucie. Chciałbym, aby dzisiejszy post był pierwszym, szerszym przedstawieniem tego problemu. Tych, którzy nie znajdą dziś odpowiedzi na wszystkie pytania zapewniam, że temat ten, w jeszcze szerszej formule powróci w najbliższym numerze Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego, który każde gospodarstwo domowe otrzyma początkiem lipca.
Chciałbym zacząć od serdecznych podziękowań Pracownikom Łańcuckiego Zakładu Komunalnego. Przez trzy dni pracowali na pełnych obrotach, aby jak najszybciej ustabilizować sytuację i zapewnić dostęp do wody wszystkim Mieszkańcom. Byłem tego świadkiem oraz uczestnikiem. Bez komentarza pozostawię kłamliwe sugestie, iż w tym czasie: „piłem piwko w Bieszczadach” lub „kazałem puścić wodę na swoją ulicę”. Ktoś kto tak twierdzi nie ma absolutnie podstawowej wiedzy na temat sieci wodociągowych, a chce jedynie mnie obrazić, czego przyznam – nie rozumiem. Osoby te, nagle oczekują ode mnie nadgonienia kilkunastoletnich zaniedbań, w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy. To po prostu po ludzku przykre, ale nie będę wracał do tego tematu. Zostając Burmistrzem liczyłem się z tym, że wiele będę musiał „wziąć na klatę”. W tych trudnych godzinach współpracowałem z fachowcami, a nie myślałem o pisaniu postów na Facebooku. Na to jest czas teraz, gdy Mieszkańcy mają pełny dostęp do wody.
Co przyczyniło się do zaistnienia sytuacji:
– Warunki pogodowe. Fala upałów przyczyniła się do zmniejszenia wydajności studni brzegowych przy Wisłoku oraz znacznego zwiększenia rozbioru wody (częstsze kąpiele, podlewanie trawników, zapełnianie przydomowych basenów itp.);
– Kumulacja awarii sieci wodociągowej, na ul.: 29 Listopada, Kopernika i dwóch na Kochanowskiego;
– Potężny rozbiór wody. ŁZK, w czasie najwyższej sprawności studni, jest w stanie wyprodukować maksymalnie 150 m3 wody na godzinę. W piątek i sobotę zużycie wody sięgało powyżej 150 m3 na godzinę. Najkrócej – zużycie wody przewyższało możliwości jej produkcji;
– Niedzielne zapowietrzenie zestawu hydroforowego. Dzięki sprawnej akcji ŁZK, po 2h zestaw udało się odpowietrzyć;
– Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Łańcut ma starą infrastrukturę wodociągową. Przez wiele lat nie były wymieniane rury oraz nie wiercono nowych studni. Nie dbano o zabezpieczenie zasobów wodnych Miasta. Sytuacja zmieniła się na plus po 2011 r., kiedy dawny MZWiK przekształcony został w spółkę ŁZK. Potrzeby inwestycyjne wciąż są jednak ogromne.
Jakie działania podejmuje ŁZK:
– Zregenerowano jedną ze studni nad Wisłokiem;
– Regularnie wymieniane są przyłącza wodociągowe do sieci;
– Jeszcze w tym roku powstaną nowe studnie, które zwiększą możliwość produkcji wody o mniej więcej 30 m3 na godzinę;
– Remontujemy sieć. W tym roku pracujemy nad ulicami: Cetnarskiego, Słowackiego i Wyszyńskiego;
– Na bieżąco lokalizujemy i naprawiamy ukryte awarie, celem ograniczenia strat wody;
– Prowadzona jest polityka kompleksowych wymiany przyłączy, a nie stosowanie doraźnych opasek naprawczych.
Do poprawy pozostaje z pewnością przepływ informacji. ŁZK oraz Pracownicy Urzędu Miasta zostali przeze mnie w tym zakresie szczególnie uczuleni.
Kompleksowym rozwiązaniem wielu problemów byłaby budowa drugiej nitki sieci. Wiąże się to oczywiście z potężnymi kosztami. Jednak od moich pierwszych dni w Urzędzie poleciłem przyspieszenie prac nad sporządzeniem wymaganej dokumentacji. W przypadku pozyskania środków zewnętrznych, inwestycja możliwa jest do zrealizowania pod koniec obecnej bądź na początku przyszłej kadencji.
Jednocześnie proszę o wyrozumiałość i ocenę naszych działań po dłuższym okresie – wyjaśnia burmistrz Miasta Łańcuta, Rafał Kumek.