Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Koronawirus w Polsce. Przedłużono ograniczenia!

W dniu wczorajszym (9.04.2020) premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podjęto decyzję o przedłużeniu wszystkich regulacji przeciwko koronawirusowi. Regulacje dotyczące funkcjonowania w okresie epidemii takich miejsc jak kina, teatry, galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i punkty usług mają obowiązywać do 19 kwietnia. Do tego dnia nadal trzeba będzie również przestrzegać dotychczasowych limitów osób w sklepach i kościołach. Natomiast szkoły zamknięto do 26 kwietnia. Matury i egzaminy ósmoklasisty mają odbyć się w późniejszym terminie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku wejdzie w życie nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Nasze dotychczasowe działania na razie się sprawdzają. Zdajemy sobie sprawę, że okres narodowej izolacji dla wszystkich jest uciążliwy, ale mamy wiele modeli statystycznych, które mówią, że gdybyśmy nie stosowali tych zakazów, to bylibyśmy w zupełnie innym miejscu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Gdybyśmy nie stosowali obostrzeń, to mielibyśmy dziś nawet 40 tys. zachorowań -podkreślił.

Rządzący podjęli decyzję o wstrzymaniu ruchu lotniczego międzynarodowego i kolejowego międzynarodowego, a także pozostawieniu zamkniętych granic, sanitarnych kontroli granicznych oraz obowiązkowej kwarantanny do 26 kwietnia.

Na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory – oświadczył premier.

Rząd postanowił przełożyć na późniejsze terminy egzaminy maturalne i ósmoklasisty. Zostaną one ogłoszone co najmniej 3 tygodnie przed tymi wydarzeniami. 

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział, że podczas kolejnych dwóch tygodni w trakcie, których będą zamknięte szkoły i przedszkola osobom zmuszonym do zostania w domu ze swoimi dziećmi nadal będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Do odwołania obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.