Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Medycy z 3. Podkarpackiej Brygady OT uczą się od najlepszych

Podkarpaccy terytorialsi szkolą się z medycyny taktycznej pod okiem byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów, specjalistów medycyny pola walki, absolwentów elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy od wtorku do piątku przeszkolą 12 żołnierzy – medyków z Podkarpacia.

Od wczoraj żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli czterodniowe szkolenie z medycyny taktycznej. Szkolenie odbywa się w ramach operacji „Odporna wiosna” w celu podwyższenia kwalifikacji ratowniczych żołnierzy zajmujących stanowiska ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Wśród wymagań, które musiały zostać spełnione przez żołnierzy biorących udział w kursie medycyny pola walki było posiadanie uprawnień ratownika medycznego lub kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jednym z warunków wzięcia udziału w kursie było także przejście wstępnej selekcji. Dowódcy batalionów przeprowadzili weryfikację osób, które spełniały wymagania narzucone przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Tych 12 śmiałków, którzy się zakwalifikowali, od dzisiaj do piątku uczestniczy w kursie medycyny taktycznej – Tactical Combat Casualty Care – TCCC. Kurs ten jest oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat Casualty Care. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach – jak choćby wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.

Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.

****

Kurs prowadzą byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.

Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.

St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.

Zdj. DWOT