Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Niepełnosprawni z powiatu łańcuckiego wystąpili po raz 10.

26 października w Hotelu Łańcut odbył się już 10. Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego. Tym razem jednak, wydarzenie było połączone z jubileuszem 10-lecia istnienia Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas w Wysokiej, który – razem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Starostwem Powiatowym w Łańcucie oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej – co roku organizuje przegląd.

Przegląd gromadzi podopiecznych wszystkich placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne powiatu łańcuckiego – oprócz ośrodka z Wysokiej – Warsztaty Terapii Zajęciowej z Białobrzeg, Środowiskowy Dom Samopomocy z Łańcuta, Środowiskowy Dom Samopomocy z Rakszawy, Dom Pomocy Społecznej z Łańcuta, Niepubliczny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Łańcuta, Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas z Łańcuta, Polski Związek Niewidomych, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe nr 4, Zakład Opiekuńczo- Leczniczy w Żołyni, Stowarzyszenie Wspólnota Perełki z Łańcuta. Są to zarówno dzieci, jak i dorośli.

Osoby niepełnosprawne uczą nas otwartości, są przejrzyści, my na co dzień przybieramy maski, chcemy się pokazać z takiej, czy innej strony, a oni są autentyczni i możemy się od nich uczyć – mówił ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Oprócz podopiecznych, rodziców i pracowników placówek udział w imprezie wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwa, czy organizacji i instytucji działających na terenie powiatu.

Podczas wydarzenia charytatywnie wystąpił zespół The Freeborn Brothers – muzycy z okolic Rzeszowa, którzy wzięli udział w programie Polsatu „Must be the music”, a dziś na swoim koncie mają 4 albumy i są znani nie tylko w kraju, ale też w USA i Europie Zachodniej. W swojej muzyce wykorzystują m.in.  bałkańskie brzmienia, folk, czy rock’n’roll. 

***

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Caritas w Wysokiej powstał w 2007 roku z inicjatywy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, jest ośrodkiem dziennego pobytu dla dzieci z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Kładzie nacisk na wszechstronny rozwój swoich wychowanków. Oprócz rozwoju poznawczego dba o integrację ze środowiskiem, a także o rozwój duchowy. W ramach edukacji, w ośrodku odbywają się zajęcia grupowe, specjalistyczne – terapia psychologiczna i logopedyczna, a także zajęcia ruchowe. Dla podopiecznych organizowane są również wyjazdy i imprezy integracyjne – takie jak Piknik Osób Niepełnosprawnych, czy Przegląd Twórczości Artystycznej.

fot. P. Dubiel

Więcej o zespole The Freeborn Brothers TUTAJ.  A więcej na temat przeglądu i jubileuszu NORW Caritas w Wysokiej w najbliższych Wydarzeniach TV Łańcut.