Publikuj, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Posted in:

Otwarto wystawę VIII Łańcuckich Konfrontacji Fotograficznych

23 lutego w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie (obecnie budynek PTTK), otwarto wystawę VIII już Łańcuckich Konfrontacji Fotograficznych. To cykliczna impreza, działającego przy MDK Fotoklubu, podczas której prezentowana jest wystawa zbiorowa jego członków oraz autorskie pokazy multimedialne i diaporamy cyfrowe.

Łańcucki Fotoklub działa już od 38 lat. Początkowo jako Młodzieżowe Koło Fotograficzne skupiał młodzież szkół podstawowych i średnich. Dziś jego członkowie z powodzeniem biorą udział w konkursach fotograficznych powiatowych, ogólnopolskich a nawet międzynarodowych. Jego założycielem i opiekunem jest Edward Soński – instruktor fotografii w Miejskim Domu Kultury, autor wielu pokazów multimedialnych oraz wystaw fotograficznych  indywidualnych i zbiorowych (m.in. na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji ), uczestnik i laureat krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych.

Edward Soński stał się mentorem dla wielu młodych ludzi, których spotykamy w Fotoklubie, pokazał im pierwsze „zajawki” fotograficzne, uczył jak spojrzeć na fotografię – mówił Piotr Skrobacz, jeden z członków Fotoklubu.

Nowi kandydaci są ciągle mile widziani. Bo aby być w Fotoklubie nie liczą się umiejętności, wiek, czy sprzęt fotograficzny. To co najważniejsze to zaangażowanie i chęci, a przede wszystkim pasja i miłość do fotografii.

Łącznie podczas ośmiu edycji Łańcuckich Konfrontacji Fotograficznych, Fotoklub zaprezentował 14 wystaw oraz ok. 50 autorskich pokazów multimedialnych i diaporam.
Konfrontacje są również okazją do nagrodzenia osób należących do fotoklubu. W tym roku, za całokształt działalności fotograficznej, nagrodę dyrektora MDK otrzymał Mariusz Skomra, który w kręgu miłośników fotografii jest od 15 lat.

Dla mnie największą zaletą Fotoklubu jest nauka krytycznego podejścia do własnej fotografii i odbierania tej krytyki – podkreślił Mariusz Skomra.

Tegoroczna wystawa nie miała narzuconej tematyki. Każdy mógł wyrazić siebie.

Wystawa jest różnorodna, tak jak różnorodna jest strefa estetyki ludzi, którzy ją tworzą – mówił Edward Soński. Nie narzucaliśmy tematyki odgórnie, więc można tutaj zobaczyć i portret i makrofotografię, czy zdjęcia przyrodnicze – dodał.

Wystawa będzie czynna jeszcze do 30 marca. To jednak nie wszystko. W ramach konfrontacji, 9 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Krystyny Kielar pt. „Kadry architektury”.

****

Autorzy wystawy: Marcin Pieniążek, Edward Soński, Piotr Skrobacz, Beata Machniak, Agnieszka Balawejder, Maryla Kotwica, Kamil Ślimak, Mariusz Skomra, Joanna Jęczalik, Karolina Zabłocka, Arkadiusz Grzyb, Sebastian Maślanka

Przedstawione prezentacje multimedialne: „Gruzja w obiektywie” – Andrzeja Piechowskiego, „Szkocja” i „Dolny Śląsk” – Marcina Pieniążka, „Korniaktowskie stawy” – Edwarda Sońskiego oraz „Cienie” – Piotra Skrobacza.